Autor básně a název knihy

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, kdo je autorem níže uvedených básní a z jaké knihy jsou:

Mravenec

Šel na pohřeb mravenec
Zakopl tam o věnec.
Vzbudil v rakvi nebožku, starou kmotru stonožku
Ach já stará nebohá křikla kmotra stonohá,
Kdybys chlapče nezakop,
Už by mne kryl černý hrob.

Tuláček

Šel tuláček přes les,
Mnoho toho nenes.
Neměl kabát, ani vestu ani košili,
Před sebou jen dlouhou cestu
Vši ho zlobili.

Děkuji za brzkou odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

básně, které Vás zajímají, jsou z knihy THIELE, Vladimír, BIDLO, František. Třesu, třesu z rukávu. Praha: Nakladatelství Rudolfa Kmocha, 1945.

Básnička Tuláček má ještě další sloku.

Našli jsme i obdobnou báseň o mravenci, viz níže. Je s podivem, že je stejný námět  - mravenec, stonožka, hrob, věnec... - zpracován dvěma různými způsoby. Báseň se jmenuje Mravenec na pohřbu.

Hlavní název: Bidlova čítanka

Podnázev: [Sborník]

Vydání: 1. vyd.

Autor: Bidlo, Franta, 1895-1945

Thiele, Vladimír, 1921-1997

Místo vydání: Praha

Nakladatel/Vydavatel: SNKLHU

Vydáno : 1959

Abstrakt: Obsahuje více než tisíc reprodukcí z díla pokrokového českého karikaturisty, který se stal obětí nacistického věznění. Připojeny jsou životopisné črty a vzpomínky umělcových přátel. Autoři: A. Pohribný, F. Halas, A. Hoffmeister, A. Pelc, V. Thiele, L. Halasová, J. Seifert, J. Trojan, J. Mašek, L. Hanuš, E. Markalous, K. Konrád.

S. [464d]

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:56871380-a69f-11e2-99dc-001018b5eb5c