Autocitace

Text dotazu

Zajímala by mne přesná definice autocitace. Příklad Autor A napíše článek s autorem B: XXX (název článku) PAK autor B sám napíše článek: ZZZ a v něm cituje článek XXX. Je to pro autora A autocitace nebo ne?

Odpověď

Dobrý den,

terminologická databáze KTD (https://aleph.nkp.cz/cze/ktd) uvádí následující definici pojmu autocitace:

autocitace - Citace jiné práce téhož autora nebo jiné práce, jíž je citující autor spoluautorem. Někdy se v definici autocitace připouští jako citovaná práce pouze taková, jíž je citující autor jediným autorem nebo alespoň prvním autorem.

V bázi KTD je u termínu autocitace i uvedena i další literatura, např. kniha Informačná výchova, v níž je autocitace definována obdobně:

autocitácia - prípad, keď autor odkazuje v publikácii na svoju prácu KATUŠČÁK, Dušan ; MATTHAEIDESOVÁ, Marta ; NOVÁKOVÁ, Marta. Informačná výchova : terminologický a výkladový slovník : odbor knižničná a informačná veda. Bratislava : Slov. pedag. nakl., 1998. s. 17. (Edícia terminologických a výkladových slovníkov, ISSN 1335-3403 ; Zv. 6). ISBN 80-08-02818-1.

Na základě těchto definicí se domníváme, že ve Vámi uvedeném příkladu jde o autocitaci pouze v případě, že autor B bude ve svém článku ZZZ citovat článek XXX, jehož je spoluautorem.