Australské vánoce

Text dotazu

Ráda bych věděla jak probíhají vánoce v Austrálii a jak se liší od těch českých. A také nějaké zajímavosti o tomto svátku v Austrálii.

Odpověď

Dobrý den, v zemi klokanů slaví Vánoce stejně jako ve Velké Británii - jen s tím rozdílem, že místo lyžování a koulování vrcholí v Austrálii léto a děti si užívají letních prázdnin, které s oblibou tráví na pobřeží oceánu s celou rodinou. Vánoční stromečky mají buď umělé nebo zasazené v květináči.

Vánoční hostina má většinou formu pikniku pod otevřeným nebem s nezbytnými barevnými  balónky.  Pijí se ovocné šťávy, australské pivo a australské víno. K jídlu se podávají studené obložené mísy, chlazené ovocné a zeleninové saláty a přeslazené dorty a zákusky. Nesmí chybět meloun. A kdo si chce jídelníčkem připomenout historii své země jako jedné z bývalých britských kolonií, dá si o štědrovečerní večeři jako dezert teplý švestkový nákyp s hrozinkami a ořechy polévaný vaječným koňakem.
V Austrálii se setkáme s kuchyněmi z celého světa. Kdybychom pátrali po prapůvodních receptech, dostali bychom se k medovému mravenci. Z masa bychom mohli ochutnat žáby pečené v popelu nebo stejně upraveného hada. Pak se také připravuje pštros, který chutná jako kachna, nebo ježura, jež je velmi podobná vepřovému.

Australané o vánočních svátcích s oblibou navštěvují své příbuzné, přátele a známé a vůbec jim nevadí, když musejí jet na návštěvu několik set mil.
Australané milují vánoční gratulace a pohlednice snad nejvíce za všech národů a posílají jich neuvěřitelné množství. Dokonce mezi sebou soutěží, kdo se může pochlubit větším počtem obdržených vánočních blahopřání! Aby si je každý mohl dobře prohlédnout a případně i přepočítat, připínají je umělohmotnými kolíčky na pestrobarevné šňůry, zavěšené nedaleko jídelního stolu, nebo vkusně naaranžované v oknech, viz
http://www.stripky.cz/svatky/vanoce/svet.html
nebo
http://www.e-dovolena.cz/clanky/australie/vanoce-u-protinozcu-46.html a http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1tn%C3%AD_sv%C3%A1tky_Austr%C3%A1lie.