Augustin Kaplický = Jaromír Chod

Text dotazu

Můžete mi pomoci při hledání informací o básníkovi Augustinu Kaplickém, básn. jménem Jaromír Chod (1854-1918)?

Odpověď

Dobry den, baze narodnich autorit
http://sigma.nkp.cz/F/QIGEYT3VREFG5I6TN61MF8VQJMLGGK89F237NK2HQQC9T2D669-18476?func=file&file_name=find-b&local_base=AUT uvadi:
Záhlaví   Kaplický, Augustin, 1854-1918
Pseudonym   Chod, Jaromír, 1854-1918
Biograf.údaje   Narozen 23.5.1854 ve Vlašimi, zemřel 14.2.1918 v Hadravě u Nýrska. Katolický kněz, básník.
Status   definitivní
Zdroj informace   PNP-LA
Dalsi dve zminky jsem nasla na internetu, viz nize:

Kaplický, Augustin (Chod,Jaromír)
23.5.1854 Vlašim - 14.2.1918 Hadrava u Nýrska Kněz a básník, publikoval pod jménem Jaromír Chod. Často se s rodinou stěhoval do míst, kde měl jeho otec pracoviště. Bydleli v Písku, Domažlicích, Klatovech. V roce 1877 byl vysvěcen v českobudějovickém semináři. Působil v zapadlých německých osadách pod šumavskými horami. Psal básně, literární zamyšlení. V jeho tvorbě najdeme řídké ohlasy vzpomínek na rodné Podblanicko.

Narozen Augustin Kaplický, katolický kněz a básník. Působil jako kaplan v Loučimi, posléze farář ve Zhůří u Hartmanic. Přispíval do časopisu Svatobor (+ r. 1918).

Nejobsaznejsim zdrojem byl Slovnik pseudonymu..., viz nize:
KAPLICKY, Augustin
n. 1854 Vlasim. z. 1918 Hadrava u Nyrska (pochovan podle sveho prani v Loucimi vedle hrobu sveho pritele basnika Rudolfa mayera). Katol. knez, kaplan v Loucimi, potom far. ve Zhuri u Zelezne Rudy, bas. a spis. (Andele zivota, 1889)
1.: Jaromir Chod (priisp. v cas.: Brnensky obzor, Posel ze Susice, Svatobor,
Sumavan, Vlast, Zlata Praha atd.)
Srov.: AVZ (Almanach vzpominek byvalych zaku gymnasia klatovskeho na oslavu
100leteho znovuotevreni tohoto ustavu. Uspor.dr.Jindrich Vancura. Klatovy
1912) s. 61, 62 - BN (Frantisek Burianek: Literarni Klatovy. Plzen 1962) s.
65 - BR (Alexandr Berndorf: Pamatce basnika JUDr. Rudolfa Mayera. Klatovy
1937.) s. 13, 14 - BSK (Josef Biskup: Spisovatele Klatovska. I. a II. d.
Klatovy 1937-1939.) - BURK (Dilo Rudolfa Mayera. Uspor. Frantisek Burianek.
Praha 1950.) s. 249 - DOL Dr. Antonin Dolensky: Slovnik pseudonymu a
kryptonymu v ceskoslovenske literature. IV. vyd. Praha 1934.)- MSN
(Masarykuv slovnik naucny. D.I.-VII. Praha 1925-1933.)- NVISN (Novy velky
ilustrovany slovnik naucny. vrchni redaktor PhDr. Antonin Dolensky. Sv.
I.-XVII. a 3. sv. dodatku. Praha 1929-1934.) - OSND (Ottuv slovnik naucny.
Doplnkovy svazek XXVIII. Praha 1909)- STEP  - ZEN (Frantisek Dusan Zenkl:
Spisovatele kraje Taborskeho. D.I.Tabor 1902.) s. 184.
Zdroj: VOPRAVIL, J. Slovnik pseudonymu v ceske a slovenske literature.
Praha: Statni pedagogicke nakladatelstvi, 1973.

Doporucuji obratit se i na Literarni archiv Pamatniku narodniho pisemnictvi
http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/cs/literarni-archiv.php,