Audioknihy

Text dotazu

Přeji pěkný den.
Zajímají mě audioknihy. Co to vlastně je a zda jsou nějaké speciální
projekty, které se soustředí na audioknihy. A jak je to s audioknihami v
knihovnách, zda se půjčují jako knihy.

Odpověď

Dobrý den,

skutečný rozmach zažily audioknihy souběžně s rozšířením magnetofonových kazet v sedmdesátých letech 20. století, a to především ve Spojených státech amerických. Jednou z prvních audioknih byla samozřejmě kompletní Bible v angličtině. Do Evropy pronikly audioknihy později a dlouho byly pouze okrajovou záležitostí pro děti, nevidomé a seniory. V novém tisíciletí ale nastal prudký rozvoj,nejprve v německy mluvících zemích, kde je dlouhá tradice veřejného předčítání literatury.

Audiokniha má k dispozici nejrůznější nosiče, od gramodesky a kazety přešla na CD a do formátu mp3, který můžeme zaznamenat na různé druhy pevných pamětí. Má také blízko k rozhlasu, podobně jako má film blízko k televizi.

Původně však šlo o díla připravovaná specificky pro audioknihu (jakkoli se jí tak tehdy ještě neříkalo); teprve později se začaly pro audioknihy využívat nahrávky z rozhlasového archivu. Na počátku byly zvukové interpretace literárních či hudebně-literárních děl šířené na gramofonových

deskách: vyprávěné anekdoty, pohádky, kabaretní scénky, dialogy Spejbla a Hurvínka nebo monology Vlasty Buriana. Jedním z prvních vrcholů je sedmnáctideskový komplet Haškova Švejka převyprávěný v sedmdesátých letech Janem Werichem.

Dnes u nás působí dvě desítky nakladatelství, která se věnují vydávání audioknih. K těm nejznámějším se řadí Supraphon, Radioservis nebo malé a progresivní Tympanum. Čtvrtina celé produkce pochází z hudebního vydavatelství Popron Music, jehož katalog čítá kolem sta položek, převážně detektivního a humoristického žánru. Mezi úspěšnými tituly tu najdeme Denik Ostravaka, Švandrlíkova Kopyta a Mňouka nebo Jirotkova Saturnina. Ve všech případech se prodeje pohybují mezi dvěma a třemi tisíci vylisovanými nosiči.

Nejúspěšnějším titulem je i u nás Audiobible, které se za deset let prodalo přes sedmdesát tisíc výtisků.

Vedle lidí negramotných (včetně malých dětí) slouží audioknihy zrakově postiženým, lidem vykonávajícím relativně mechanickou práci, například řidičům a řidičkám na dlouhých trasách nebo v dopravních zácpách či lidem při činnostech v domácnosti.

zdroj : http://www.advojka.cz/archiv/2009/5/audiokniha-nove-medium

V Národní knihovně, http://www.nkp.cz, záložka Jak najít, jsou výpůjčky možné s platným čtenářským průkazem do studovny,

http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Pro_uzivatele_a_navstevniky&submenu2

=16.

projekty audioknih :

http://info.muni.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=1710&Itemid=96

http://www.inflow.cz/inflow-kwords/projekty-na-podporu-detskeho-ctenarstvi-a

udioknih-pro-deti

http://www.damu.cz/fakulta/aktuality-projekty/audioknihy-nejen-pro-zrakove-p

ostizene

http://www.apu.cz/mag/405-audioknihy-a-audiocasopisy-projekt-ceskeho-rozhlas

u/

http://www.czechlit.cz/aktuality/audioknihy-mohou-k-literature-privest-uplne

-nove-lidi-/

http://www.citarny.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=275&Itemid=2

446

Informace o půjčování zvukových záznamů jsou shromážděny na portálu "Informace pro knihovny" - http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=03_Leg/01_LegPod/ZvukPujcRozc.htm&PH

PSESSID=25c84493d7e2b7b294f67fa59bb8e44b.

Obor

Informace o vydaných dokumentech

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

17.03.2010 16:09

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu