Atletický ovál

Text dotazu

Kolik měří jednotlivé dráhy atletického oválu? Předpokládám, že atletické ovály jsou typizované a všude mají stejnou délku drah.

Odpověď

Dobrý den,

Na webových stránkách KTV PF Univerzity J.E. Purkyněho v Ústí nad Labem jsme nalezli následující odkaz (http://pf.ujep.cz/~nosek/atletika/hladke_pravidla.html ), který níže citujeme:

Standardní běžecký ovál je 400 m. Musí mít dvě rovinky a dvě zatáčky o stejném poloměru. Vnitřní okraj dráhy musí být ohraničen obrubníkem 50 mm širokým a 50 mm vysokým. Ostatní čáry, které vymezují atletický ovál jsou rovněž 50 mm široké.

Délka běžeckého oválu musí být měřena po čáře vzdálené 0,30 m od vnitřní hrany obrubníku směrem do dráhy (první dráha). Tam kde běžecký ovál není vymezen obrubníkem se musí měřit ve vzdálenosti 0,20 m od čáry označující vnitřní okraj oválu (druhá až osmá dráha).

Délka každé dráhy musí být měřena od přední hrany startovní čáry po hranu cílové čáry bližší startu. Do délky dráhy se počítá čára startovní. Šířka atletické dráhy je 122 cm. Do šířky atletické dráhy se počítá vždy vnější čára. Cíl a start musí být vyznačen bílou čarou širokou 50 mm.