Atlantida

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se prosím vás zeptat jestli
existovala Atlantida. Kde by se mohla nacházet.

Odpověď

Dobrý den,

první zmínka o Atlantidě je uvedena ve dvou spisech (Timaios a Kritias) řeckého filozofa Platona. Příběh o Atlantidě vyprávěl Platonovi jeho praděd Kritia, příběh ovšem pochází od Solona (640 - 560 př.n.l.), který v kolem roku 590 př.n.l. navštívil město Sais v nilské deltě, kde se setkal s vysoce postaveným knězem, jenž mu příběh o velkém národě Etelentů (jak jim Egypťané říkali) vyprávěl. Sám Solon se po návratu pokusil příběh sepsat do spisu Atlantikos, ale nedokončil jej. Je však možné, že Platon tento nedokončený spis četl.

Platonův spis je ovšem prozatím jediným historickým svědectvím o existenci této první vyspělé civilizace. Snad pro věcný tón spisu a jistou přesvědčivost jsou dodnes milióny lidí přesvědčeny, že se příběh o bájné Atlantidě zakládá na pravdě. Atlantologové se v průběhu staletí snažili existenci Atlantidy dokázat. Objektivní důkazy o existenci Atlantidy ovšem stále chybí.

O znovuoživení diskuse o bájné Atlantidě se svou difuzionistickou teorií (tedy, že všechny velké kultury světa byly ovlivněny jednou výchozí kulturou - v tomto případě kulturou Atlantidy) zasadil Ignatius Donnelly. Po této předvědecké fázi následovala mystická fáze, ve které se snažili existenci Atlantidy svými magickými a okultními metodami dokázat různí mystikové a vizionáři. Tato mystická etapa dodala moderní atlantologii mnoho významných mystických prvků.

Na konci 20. století ovšem byla ve spojitosti s vědeckým pokrokem existence Atlantidy z vědeckého (zvláště pak geologického pohledu) značně zpochybněna, neboť bylo prozkoumáno dno Atlantského oceánu a zjištěno, že zde pravděpodobně nikdy žádný další kontinent neexistoval. Taktéž archeologové prozatím nemají žádné hmatatelné důkazy o existenci této vyspělé civilizace.

Přesto atlantologové svoje úsilí nevzdali a přišli s koncepcí revizionistické atlantologie, která tvrdí, že Platonův spis nelze brát doslovně, a že Atlantida pravděpodobně existovala jinde, než Platon uvádí.

Dodnes tedy atlantologové hledají bájnou Atlantidu všude na světě.

Více si můžete přečíst v knize:

* LEVY, Joel . Atlantida a další ztracené civilizace : poznejte dějiny a moudrost Atlantidy, Lemurie, země Mu a dalších starověkých civilizací : atlas. 1. vyd. Praha : Metafora, 2008. ISBN 978-80-7359-169-4.

Spisů o Atlantidě vycházelo a stále vychází značné množství. Přehled vydaných publikací můžete získat pomocí Online katalogu Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc