astrologie - počasí

Text dotazu

Co je to za úkaz, když se ve stejnou dobu t.j. ráno na obloze současně objeví slunce i měsíc?

Odpověď

Dobrý den, viditelnost a výška Měsíce nad obzorem závisí na poloze Měsíce ve vztahu ke Slunci, a také od zeměpisné šířky místa pozorování. Proto se v novu Měsíc nachází na obloze ve stejném směru jako Slunce, tedy vychází současně s východem Slunce a zapadá současně s jeho západem. Krátce po novu, když je už Měsíc viditelný, vychází dopoledne a zapadá večer. Každý další východ Měsíce se opožďuje - průměrně o 50 minut. Ve fázi přibývajícího Měsíce, Měsíc pozůstává na obloze o 90 stupňů za Sluncem, vychází tedy kolem poledne a zapadá kolem půlnoci. V úplňku se Měsíc nachází na opačné straně oblohy než Slunce, vychází současně se západem Slunce a zapadá při jeho východu. V zimě je Měsíc v úplňku vidět vysoko nad obzorem a můžeme ho pozorovat na obloze poměrně dlouho. V létě naopak vidíme úplněk těsně nad obzorem a tráví tam poměrně krátkou dobu. Ve fázi ubývajícího Měsíce je Měsíc zase vzdálený od Slunce o 90 stupňů, ale z opačné strany, než ve fázi přibývání. Vychází kolem půlnoci a zapadá kolem poledne.
Nepodařilo se nám nikde najít odborný název pro jev, když Slunce a Měsíc jsou současně pozorovatelné na obloze. Tento jev nehraje žádnou roli v předpovídání počasí a - dle naších informací - ani v astrologii.

Zdroje:

Pittich, E. - Kalmančok, D.: Obloha na dlani. Bratislava: Obzor, 1983

Uebelacker, E.: Měsíc. Plzeň: Nakladatelství Fraus, 2006.

Obor

Geografie. Geologie. Vědy o zemi

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

24.09.2009 16:48

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu