astrologie - počasí

Text dotazu

Co je to za úkaz, když se ve stejnou dobu t.j. ráno na obloze současně objeví slunce i měsíc?

Odpověď

Dobrý den, viditelnost a výška Měsíce nad obzorem závisí na poloze Měsíce ve vztahu ke Slunci, a také od zeměpisné šířky místa pozorování. Proto se v novu Měsíc nachází na obloze ve stejném směru jako Slunce, tedy vychází současně s východem Slunce a zapadá současně s jeho západem. Krátce po novu, když je už Měsíc viditelný, vychází dopoledne a zapadá večer. Každý další východ Měsíce se opožďuje - průměrně o 50 minut. Ve fázi přibývajícího Měsíce, Měsíc pozůstává na obloze o 90 stupňů za Sluncem, vychází tedy kolem poledne a zapadá kolem půlnoci. V úplňku se Měsíc nachází na opačné straně oblohy než Slunce, vychází současně se západem Slunce a zapadá při jeho východu. V zimě je Měsíc v úplňku vidět vysoko nad obzorem a můžeme ho pozorovat na obloze poměrně dlouho. V létě naopak vidíme úplněk těsně nad obzorem a tráví tam poměrně krátkou dobu. Ve fázi ubývajícího Měsíce je Měsíc zase vzdálený od Slunce o 90 stupňů, ale z opačné strany, než ve fázi přibývání. Vychází kolem půlnoci a zapadá kolem poledne.
Nepodařilo se nám nikde najít odborný název pro jev, když Slunce a Měsíc jsou současně pozorovatelné na obloze. Tento jev nehraje žádnou roli v předpovídání počasí a - dle naších informací - ani v astrologii.

Zdroje:

Pittich, E. - Kalmančok, D.: Obloha na dlani. Bratislava: Obzor, 1983

Uebelacker, E.: Měsíc. Plzeň: Nakladatelství Fraus, 2006.