Aspergerův syndrom

Text dotazu

Co to je Asperger Syndrom, existuje o něm literatura v češtině?

Odpověď

Dobry den, Aspergerův syndrom popsal v roce 1944 německý psycholog Hans Asperger.

Aspergerův syndrom je zařazen mezi poruchy autistického spektra a vyskytuje se zejména u chlapců. Ti jsou často inteligentní, ne však praktičtí. Jejich pravdomluvnost a naivní otázky se okolí mohou jevit jako zvláštní.

Aspergerův syndrom je druhem autismu - postižení ovlivňujícího způsob, jakým se člověk dorozumívá, a jak reaguje na jiné lidi. Aspergerův syndrom a autismus mají mnoho společných rysů,

např.:

a) potíže v komunikaci

b) potíže ve společenských vztazích

c) nedostatek představivosti a tvořivé hry Nicméně lidé s Aspergerovým syndromem mají obvykle méně potíží s řečí než osoby s autismem.

Často mluví plynule, avšak jejich mluva může znít stroze až nabubřele. Lidé s Aspergerovým syndromem také nemívají přidružené mentální opoždění, spojené často s autismem, ve skutečnosti často mají průměrnou nebo nadprůměrnou inteligenci.

Z knihy, (pramen uveden na internetu):

Tony Attwood, Aspergerův syndrom, Portál, 2005

Problematikou se zabyvaji:

ATTWOOD, Tony Aspergeruv syndrom: porucha socialniho vztahu a komunikace. Praha: Portal, 2005. ISBN 80-7178-979-8. Edice Specialni pedagogika. Obsahuje bibliografii a bibliograficke odkazy.

THOROVA, Katerina Poruchy autistickeho spektra: detsky autismus, atypicky autismus, Aspergeruv syndrom, dezintegracni porucha. Praha: Portal, 2006. ISBN 80-7367-091-7

Dalsim zdrojem informaci na tema Aspergerova syndromu by mohlo byt i vetsi mnozstvi clanku v odbornem i laickem tisku a na internetu.