artušovská družina

Text dotazu

Dobrý den. Chtěla bych vás požádat o vysvětlení pojmu artušovská družina. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, "artušovská družina" je jiný název pro legendární družinu rytířů seskupených kolem krále Artuše - tzv. rytířů Kruhového stolu (v českých překladech se často používá i varianta "rytíři Kulatého stolu"). Král Artuš a rytíři Kruhového stolu jsou ústředními postavami tzv. artušovských legend, které se odehrávají v raném středověku (cca 5. století) v Britanii. Hlavní vyprávění se soustřeďuje kolem příběhu hledání Svatého grále. Dle legend, rytířů Kruhového stolu mělo být 150 (ovšem v některých pověstech se objevuje i počet 25 nebo 50). Tvar stolu, u něhož se rytíři a král shromažďovali, symbolizoval rovnost všech účastníků a měl za cíl vylučovat spory o privilegované postavení.

Zdroj:

http://en.wikipedia.org/wiki/Knights_of_the_Round_Table .