artefakt

Text dotazu

Dobrý den, při zpracování jedné své práce jsem narazila na pojem artefakt. Přestože je v uměleckých kruzích běžně užíván, nalézt vysvětlení a správné užití tohoto pojmu je velmi obtížné. Většinou se jedná o kratičké vysvětlení, popř. Tento pojem ve slovnících vůbec není uveden. Mohli by jste mi, prosím, tento pojem vysvětlit více než jednou větou a v jakém významu je správné jej užít, popř. uvést kde hledat Děkuji

Odpověď

Dobrý den, pojem artefakt je složen ze dvou latinských slov arte = umění, zručnost a faktum = čin, skutek, událost.
Původně byl pojem artefakt užíván převážně v archeologii pro všechny uměle vytvořené věcné kulturní objekty, které měly samostatné funkční určení. Jakýkoli materiální přenosný předmět zhotovený nebo modifikovaný činností člověka v souladu s normami určité kultury. Artefakty jsou tříděny do kategorií tříd typů a variant. Pojem se ovšem rychle rozšířil i do ostatních oborů jako výtvarné umění, historie, sociální a kulturní antropologie, etnologie, psychologie, lékařství aj. Více naleznete ve Slovníku antropologie občanské společnosti:
DOHNALOVÁ, Marie. Slovník antropologie občanské společnosti. Brno : Akademické nakladatelství CERM, 2006. ISBN 80-7204-443-5

Podrobnější popis užívání slova "artefakt" v jednotlivých oborech je nutné hledat ve slovnících daných oborů.

Pro výtvarné umění je to například slovník: BALEKA, Jan. Výtvarné umění : výkladový slovník : (malířství, sochařství, grafika. 1.vyd. Praha : Academia, 1997. s. 29. ISBN 80-200-0609-5 (váz.) "artefakt (zlat.ars- umění, factus - udělaný, vytvořený), v širším smyslu jakýkoli umělý věcný výtvor člověka, ve výt.um. smyslově konkrétní výtvor, u kterého je termínem zdůrazňován vedle záměrnosti vzniku také prvek uměleckosti. A.označuje díla z pomezí umění, u nichž není přiřazení do umění zcela jednoznačné z hlediska dobového, estetického a uměleckého vědomí, platné klasifikace umění, kulturních a uměleckých tradic, vžité hodnotové soustavy apod. Vztahuje se převážně k mezním výtvarným projevům, např. k dílům naivního malířství a sochařství, ke zvláštnostem či výtvorům, které se svou vnější podobou uměleckým dílům blíží (sochy z uhlí, vytvořené polskými havíři v 19.stol.) a obecně k dílům, jejichž umělecké hodnocení je nejisté, ale jež v dobovém uměleckém vědomí, zpravidla přechodně, nalézají odezvu aktualizací některých smyslově významových složek."

Psychologii:  HARTL, Pavel. Psychologický slovník. 1.vyd. Praha : Portál, 2000. s. 55. ISBN 80-7178-303-X (váz.) "artefakt (artefact, artifact) 1 uměle vyrobený předmět, výtvor; k běžným a. patří nejrůznější předměty n. úpravy zevnějšku, kt. jsou výsledkem lidské činnosti a kt. slouží neverbální komunikaci 2. v exper.psychol.též zkreslení výsledků urč.technikou, zdánlivý výsledek daný nesprávným dg. nebo exper.postupem 3. postup, kt. využívají k výrobě a designu nepřeberné množství přírodních materiálů; a.zakotvený nejen v moderním výtvarném umění, ale dnes především při rozvíjení představivosti a fantazie dětí v předškolní výchově."

Sociologii:  JANDOUREK, Jan. Sociologický slovník. 1.vyd. Praha : Portál, 2001. s. 32. ISBN 80-7178-535-0 (váz.) "artefakt (artefact, artifact) 1 Předmět vyrobený člověkem. Též nástroj vyrobený předhistorickým člověkem.
Pojem a. patřil původně do archeologie, ale později ho převzaly další obory, např. soc. a kulturní antropologie. 2 Uměle, nevhodným použitím vědecké metody zjištěný zdánlivý jev, který ve skutečnosti neexistuje."

Medicína:  VOKURKA, Martin. Praktický slovník medicíny. 7., rozš. vyd. Praha : Maxdorf, c2004. s. 31. ISBN 80-7345-009-7 (váz.) "artefakt - uměle vzniklá struktura, nález apod. Pojem se používá např. v histologii,  má-li pozorovaný objekt odlišnosti, které zaživa nemá a které jsou důsledkem předchozího zpracování odebraného vzorku. Stejně se označují i umělé struktury např. na rentgenových snímcích. příd. jm.: arteficiální."

Obecný, stručný popis nabízí Akademický slovník cizích slov: Akademický slovník cizích slov. 1.díl. A-K. 1. vyd. Praha : Academia, 1995. s. 72. ISBN 80-200-0523-4 (díl 1 : váz.) "artefakt, kniž. a odb.: uměle vyrobený předmět (v protikladu k přírodnině), zpracovaný výtvarně n. účelově: pravěký, moderní a.; jazyk chápaný jako a.; biolog.,med.: uměle (nepřirozeným zásahem) vzniklá n. pozměněná struktura buněk, útvar, jev vzniklý vnějším vlivem ap."

Další slovníky můžete k jednotlivým oborům Vašeho zájmu dohledat v Online katalogu Národní knihovny: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc .