Aristotelova metafyzika

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se informoval, zda máte k dispozici 4.knihu Aristotelovy metafyziky, část 1012a22?
Bohužel on-line katalog je mímo provoz.

Odpověď

Dobrý den,

elektronický katalog Národní knihovny ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc) informace tak podrobného charakteru o obsahu jednotlivých dokumentů bohužel neposkytuje. Je třeba nahlédnout do samotných knih a informaci  ověřit. Ve fondu NK ČR máme 4 česká vydání Aristotelovy Metafyziky, všechna jednosvazková:

* Aristotelova Metafysika / přeložil, úvodem a poznámkami opatřil F. Joklík ; revidoval Fr. Krejčí. Praha : Česká akademie věd a umění, 1927. xiv, 273 s. ; 24 cm.

* Metafysika / Aristoteles ; přeložil Antonín Kříž. 2. vyd. Praha : Jan Laichter, 1946.  498 s. ; 8°. (Základní spisy Aristotelovy ; sv.1)

* Metafyzika / Aristotelés ; přeložil a poznámkami opatřil Antonín Kříž. 2. vyd. Praha : Petr Rezek, 2003. 579 s. ; 28 cm. ISBN 80-86027-19-8.

* Metafyzika / Aristotelés ; přeložil a poznámkami opatřil Antonín Kříž ; [překlad upravil Petr Rezek]. 3. vyd., V nakl. Petr Rezek 2. Praha : Rezek, 2008. 482 s. ; 20 cm. ISBN 978-80-86027-27-2.

Pouze v novějších vydáních (2003, 2008) jsou však kromě jednotlivých úseků (např. 1012a) a kapitol číslovány i řádky, a to vždy po pěti (5, 10, 15, 20, 25, 30, příp. 35). Obě publikace byly vydány podle vydání Jana Laichtera z r. 1946, v překladu a s poznámkami dr. Antonína Kříže. Překlad byl doplněn číslováním řádků podle Bekkerova vydání (August Immanuel Bekker, http://www.mlahanas.de/Greeks/LX/BekkerNumbers.html); toto číslování ovšem slouží pouze k orientaci, protože překlad není doslovný. Označník (ǀ) vyznačuje začátek uvedené řádky. Pokud je začátek vyznačeného řádku shodný se začátkem odstavce nebo citovaného verše překladu, označník uveden není (viz ediční poznámka vydání z r. 2008, str. 482).

Protože řádky nejsou číslovány jednotlivě, nedokážeme spolehlivě identifikovat řádek 1012a22, uvádíme přesný opis části od řádku 20 až po řádek předcházející řádku 25 v přesném znění a řádkování. Citujeme z vydání z roku 2003, str. 128:

20 pravdu námitce a přisvědčí, ǀ že vyplývající závěr je
   pravdivý. Jedni tedy došli k tomu názoru touto cestou,
   druzí proto, že pro všechno hledají důvod. Ale proti všem
   je třeba vycházet z výměru neboli pojmu věci. Výměr se
   pak uskutečňuje tím, že protivníci nutně označují něco
   určitého. Neboť pak se pojem, jehož známkou je slovo,
   stává výměrem.