"Árijští" konvertité k judaismu v nacistickém Německu

Text dotazu

Jak se v nacistickém Německu zacházelo s osobami "árijského" původu, které konvertovaly k židovskému náboženství?

Odpověď

Konverze k judaismu není příliš běžná (jak kvůli složitému "přijímacímu procesu", tak vzhledem k dlouhodobým antisemitským náladám), nicméně možné to je.

Přímo v tomto období jako dobrý příklad poslouží Ernst von Manstein, německý vojenský důstojník a učitel, který konvertoval k judaismu v roce 1892 a dotkla se ho i pozdější 2. světová válka. Na rozdíl od ostatních Židů ale nebyl deportován do koncentračního tábora, pouze nemohl vykonávat práci učitele.

Norimberské rasové zákony, tedy Zákon o ochraně německé krve a německé cti a Zákon o říšském občasntví (1935), nejsou příliš konkrétní. Existuje komentář Hanse Globkeho, který by měl být podrobnější a popisovat různé případy, které mohou nastat, ale nepodařilo se mi jej najít online. Nicméně nacistům obecně nešlo ani tak o potlačení židovského náboženství, jako o "čistotu rasy" (z hlediska původu), Tedy i když se Žid nechal pokřtít, pro nacisty zůstal nadále Židem (to, jak byli konvertité vnímáni a přijímáni samotnou židovskou obcí, je jiná otázka). Člověk "čisté krve", který by naopak konvertoval k judaismu, by zůstal Němcem z hlediska rasy (což bylo prvořadější) a židem z hlediska víry, díky čemuž mu nehrozil tak tragický osud, ale s nepříjemnostmi a zřejmě i tlakem, aby se víry zřekl, se jistě potýkal.

Vlákno přesně k tomuto tématu se vyskytuje i na platformě Reddit (r/history), byť to nelze považovat za stoprocentně spolehlivý zdroj informcí, ale dají se tam nalézt zajímavé poznámky.

Použité zdroje

HESCHEL, Susannah. "Sacrament versus Racism: Converted Jews in Nazi Germany". On Being Adjacent to Historical Violence, edited by Irene Kacandes, Berlin, Boston: De Gruyter, 2022, pp. 89-112. Dostupné online: https://doi.org/10.1515/9783110753295-007 [cit. 9. 4. 2024]

https://www.reddit.com/[…]/ [cit. 9. 4. 2024]

https://en.wikipedia.org/wiki/Ernst_von_Manstein [cit. 9 4. 2024]