argus

Text dotazu

kdo byl argus?

Odpověď

Dobrý den,

jméno Argus odkazuje k několika postavám řecké mytologie. Neznámější z nich je stooký obr Argus, jenž proslul svou bdělostí a sílou. Argus nikdy neusínal, neboť když jedny jeho oči dřímaly, druhé bděly. Mezi jeho oběti patřila obludná Echidna – matka mnoha nestvůr. Kvůli Argovým nadlidským schopnostem ho žárlivá bohyně Héra pověřila, aby hlídal kněžku a Diovu milenku Ió, již předtím Héra proměnila v krávu. Diovi se Ió zželelo, a tak k Argovi poslal boha Herma, který Arga uspal a zabil. Héra pak na jeho památku rozsela obrovy oči po peří svého oblíbeného ptáka, páva. V některých verzích mýtu má obr Argus pouze dva páry očí, z nichž jeden se nachází na temeni hlavy.

Další postavou s tímto jménem byl syn Dia a první smrtelné ženy, do níž se Zeus zamiloval. Byl králem na Peloponésu. Jméno Argus patřilo i jednomu ze stavitelů lodi Argó a také Odysseovu psu, o němž působivě pojednává úryvek Odyssei týkající se hrdinova návratu na Ithaku. Když po dvaceti letech nepřítomnosti dorazil Odysseus v převlečení domů, byl pes Argus jediným, kdo ho poznal. Brzy na to zvíře zemřelo stářím.

Argovo jméno se často používá v příměrech označujících bdělého hlídače. Je přítomno i ve frazeologii mnoha evropských jazyků: „Argusovy oči“, „mít oči jako Argus“. Tvar „Argus“ je polatinštěna verze původního řeckého „Argos“.

 Zdroj:

Martin, R.: Slovník řecko-římské mytologie a kultury. Praha : EWA, 1993.