argus

Text dotazu

kdo byl argus?

Odpověď

Dobrý den,

jméno Argus odkazuje k několika postavám řecké mytologie. Neznámější z nich je stooký obr Argus, jenž proslul svou bdělostí a sílou. Argus nikdy neusínal, neboť když jedny jeho oči dřímaly, druhé bděly. Mezi jeho oběti patřila obludná Echidna – matka mnoha nestvůr. Kvůli Argovým nadlidským schopnostem ho žárlivá bohyně Héra pověřila, aby hlídal kněžku a Diovu milenku Ió, již předtím Héra proměnila v krávu. Diovi se Ió zželelo, a tak k Argovi poslal boha Herma, který Arga uspal a zabil. Héra pak na jeho památku rozsela obrovy oči po peří svého oblíbeného ptáka, páva. V některých verzích mýtu má obr Argus pouze dva páry očí, z nichž jeden se nachází na temeni hlavy.

Další postavou s tímto jménem byl syn Dia a první smrtelné ženy, do níž se Zeus zamiloval. Byl králem na Peloponésu. Jméno Argus patřilo i jednomu ze stavitelů lodi Argó a také Odysseovu psu, o němž působivě pojednává úryvek Odyssei týkající se hrdinova návratu na Ithaku. Když po dvaceti letech nepřítomnosti dorazil Odysseus v převlečení domů, byl pes Argus jediným, kdo ho poznal. Brzy na to zvíře zemřelo stářím.

Argovo jméno se často používá v příměrech označujících bdělého hlídače. Je přítomno i ve frazeologii mnoha evropských jazyků: „Argusovy oči“, „mít oči jako Argus“. Tvar „Argus“ je polatinštěna verze původního řeckého „Argos“.

 Zdroj:

Martin, R.: Slovník řecko-římské mytologie a kultury. Praha : EWA, 1993.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

20.11.2014 13:55

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu