Arcivévoda Albrecht

Text dotazu

Prosím o pomoc při pátrání. Hledám osobnost jménem arcivévoda Albert nebo Albrecht. Působil za první světové války v Tyrolsku. Byl jím vyznamenán můj dědeček. Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den, z Vámi poskytnutých informací usuzujeme, že by se moho jednat o
Albrechta, jediného syna arcivévody Friedricha a princezny Isabelly z Croye a Dülmenu, nar. 24.7. 1897 ve Weilburgu (Bádensko), zemř. 23.7. 1955 v Buenos Aires, pohřben v Halbthurnu (Burgenland). Albrecht narukoval jako 18letý v první světové válce a rychle povýšil na poručíka a nadporučíka. Po převratu v roce 1918 se o něm spekulovalo jako o možném kandidátovi na uherský trůn. Vystupoval, stejně jako arcivévoda Josef, jako Maďar, měl v Maďarsku rozsáhlý pozemkový majetek a po matčině linii Croyů se cítil spřízněn s Arpádovci. Spekulacemi o uherském trůnu se dostal do konfliktu s exilovým císařem Karlem.
Albrecht se třikrát oženil pod svůj stav: v roce 1930 s rozvedenou Irenou Lellbachovou, s níž se rozešel v roce 1937, pak s Katarinou Bocskayovou z Felsö-Bánya, rozvod v roce 1951, poté s Lydií Straussovou. Z druhého manželství pocházejí dvě dcery.
Čerpáno z:
Habsburkové : životopisná encyklopedie / Brigitte Hamannová ; [z němčiny přeložili Milada a Milan Kouřimských]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Brána : Knižní klub, 1996. -- 403 s. : il., portréty, genealogické tab.