Archivní rešerše

Text dotazu

Přesná formulace dotazu: Dotazuji se, v čem spočívá archivní rešerše, jaké
údaje přináší a případně v čem se odlišuje od rešerše v knihovnictví.
Zajímalo by mě též, jak je to s územní působností. Například když provádí
rešerši archiv oblastní / zemský, jsou zahrnuty i dokumenty z okresních
archivů v jeho oblasti?
Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel v publikacích, které se týkají archivnictví a jeho terminologie, ani na webových stránkách archivů, není pojem archivní rešerše podrobněji
vysvětlen:

1. studium archivních pomůcek, archivních fondů a dostupné literatury s určitým stanoveným cílem 2. výsledek tohoto studia

Zdroj: MRUŠKOVIČ, Viliam. Slovník literárnoarchívnej terminológie. Martin:
Matica slovenská, 1999. Str. 100. ISBN 80-7090-514-X.

- archivní rešerše obsahují přehled či soupis materiálu ke zcela konkrétnímu tématu, většinou na objednávku

Zdroj: BARTOŠ, Josef; CHOBOT, Karel. Úvod do archivnictví pro historiky.
Olomouc: Univerzita Palackého, 2000. Str. 46. ISBN 80-244-0142-8.

Z tohoto vyplývá, že archivní rešerše se mohou do značné míry podobat bibliografickým rešerším v knihovnictví, které také obsahují seznam citací dokumentů relevantních k určitému tématu. Zároveň se ale domníváme, že archivy mohou zpracovávat i rešerše, jejichž výsledkem jsou již konkrétní, tedy faktografické, informace.

Doporučovali bychom Vám obrátit se spíše na konkrétní archiv (seznam archivů naleznete na stránkách České archivní společnosti - http://www.cesarch.cz/adresar.aspx, nebo na stránkách Ministerstva vnitra ČR
- http://www.mvcr.cz/docDetail.aspx?docid=21017000&docType=ART) nebo např.
na Knihovnu Katedry pomocných věd historických a archivního studia UK (http://pvh.ff.cuni.cz/).