Archiv Lidových novin ročník 1991

Text dotazu

Dobrý den,
v rámci studia žurnalistiky píši seminární práci na téma poslední léta života Ferdinanda Peroutky a přesun jeho ostatků na Vyšehradský hřbitov. Zjistila jsem, že Peroutkovy ostatky byly přemístěny 24.4.1991, nejsem však nikde schopna nalézt archiv Lidových novin z tohoto období. Bohužel mě tlačí čas, a proto prosím o Vaši pomoc.

.

Odpověď

Dobrý den,
úplný archiv článků z  Lidových novin z roku 1991  volně přístupný asi nikde není. Výběrová článková databáze na www.nkp.cz, katalogy a databáze, báze NKC - články (ANL) informaci o F. Peroutkovi neuvádí. Lidové noviny na mikrofilmu jsou ve fondu Národní knihovny, zběžně jsme prošli  duben 1991, ale zprávu o Ferdinandu Peroutkovi jsme nenašli. (Bohužel podrobně pročítat  celé periodikum není možné.) Našli jsme ale záznam v databázi Ústavu pro českou literaturu AV ČR, viz níže, mohlo by Vás zajímat i toto datum, pokud příspěvek neznáte.

JANÁČEK, Pavel. Svoboda je složité dílo. : Václav Havel: "Jsem rád, že se vrátil...". / Pavel Janáček Podepsáno (pal). In: Lidové noviny. - Roč. 4, č. 112 (15.5.). - 1991. - S.1 zpr-> / Ferdinand Peroutka [Zpráva o slavnostním aktu uložení pozůstatků F.P. na vyšehradském hřbitově 14.5.; Havel Václav.] http://isis.ucl.cas.cz/detail.jsp?rowID=53291&db=B8090