Architektury v parcích pozdního 18. a raného 19. století

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o doporučení literatury o architekturách v romantických parcích (pozdního 18. a raného 19. století). Moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

k tématu "architektura v romantických parcích" můžete nalézt informace mimo jiné v níže uvedených publikacích a článcích:

Knihy:

* Kyselka, Igor. Architektura krajiny a rekreace: architektura a urbanismus krajiny a zeleně. 1. vyd. Ostrava: VŠB - Technická univerzita Ostrava, 2007. 182 s. ISBN 978-80-248-1642-5

* Historická zeleň regionu střední Čechy. Historická zeleň regionu střední Čechy: 3. ročník projektu: soubor odborných textů pro výuku zahradní tvorby: sborník přednášek. [Mělník: Vyšší odborná škola zahradnická a Střední zahradnická škola, 2012]. 265 s. ISBN 978-80-87610-02-2.

* Hendrych, Jan. Tvorba krajiny a zahrad: historické zahrady, parky a krajina jako významné prvky kulturní krajiny: jejich proměny, hodnoty, význam a ochrana. Vyd. 2., přeprac. Praha: Vydavatelství ČVUT, 2005. 199 s., [80] l. obr. příl. ISBN 80-01-03163-2.

* Pacáková-Hošťálková, Božena et al. Zahrady a parky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 2. vyd. Praha: Libri, 2004. 526 s., [32] s. barev. obr. příl. ISBN 80-7277-279-1.

* Stejskalová, Jana, Vlasák, Martin a Ezechel, Miroslav. Památky zahradního umění a historická krajina středních Čech. Mělník: Vyšší odborná škola zahradnická a střední zahradnická škola, 2012. 140 s. ISBN 978-80-87610-03-9.

* Kupka, Jiří et al. Slavné zahrady a parky Středočeského kraje. 1. vyd. v jazyce českém. Praha: Foibos, 2011. 239 s. ISBN 978-80-87073-36-0.

Články:

* Novák, Zdeněk, Projevy romantismu v zahradách Evropy a českých zemí na příkladu okolí zámku v Lednici na Moravě. Novák, Zdeněk. In: Kamenná kniha. = The Stone Book. Sborník k romantickému historismu - novogotice / Sychrov : Zámek Sychrov, 1997 s. 242-247.

* BAŠEOVÁ, Olga. Krajinářský park romantismu. In: Kamenná kniha: sborník k romantickému historismu - novogotice. Sychrov, 1997. s. 257-260.

* SVOBODA, Jan. Historie romantického parku ve Vlašimi. Pod Blaníkem, 2005, 9(31)(4). Příloha časopisu Pod Blaníkem, s. iv-v. ISSN 1213-1040.

* Stejskalová, Eva. Knihy o anglických zahradách na zámku Kačině. Stejskalová, Eva. In: Kamenná kniha. = The Stone Book. Sborník k romantickému historismu - novogotice / Sychrov : Zámek Sychrov, 1997 s. 222-235.

* Vlček, Pavel. Adenda k romantickému parku v Krásném Dvoře a parku na Cibulce v Praze. Vlček, Pavel. In: Umění. Časopis Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky. = The Art. Bimonthly of the Institute of the History of Art of Academy of Sciences of Czech Republic / Praha : Ústav dějin umění AV ČR 51, č. 5, (2003,) s. 423-427.

* Pincová, Veronika. Historie romantického parku ve Vlašimi. Pincová, Veronika. In: Historické zahrady Kroměříž 2006. Umění a společenská činnost v historických zahradách. Sborník vydaný u příležitosti konání odborného semináře ve dnech 8. - 10. 6. 2006 v Kroměříži. Hrdějovice : Agentura Bonus, 2006 s. 35-37.

* Nusek, Jindřich. K fragmentům parkové a zámecké architektury ve Vlašimi. Nusek, Jindřich. In: Středočeský vlastivědný sborník Muzeum a současnost. Řada společenskovědní / Roztoky u Prahy : Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy 26, (2008,) s. 92-101.

* Riedl, Dušan. Zahrada a park Liechtensteinů v Adamově. Riedl, Dušan. In: Vlastivědný věstník moravský. Brno : Muzejní a vlastivědná společnost 61, č. 1, (2009,) s. 15-28.

K dohledání další literatury k tématu můžete použít  Online katalog Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc , Souborný katalog ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc,  Jednotnou informační bránu: http://www.jib.cz a oborovou bránu ART: http://art.jib.cz/.  Články lze dohledat prostřednictvím výběrové databáze ANL : http://www.jib.cz. Využít též můžete online databázi Historického ústavu AV ČR: http://biblio.hiu.cas.cz/ .