architekt Jiří Jiljí Justich (23. dubna 1876 Častrov -?

Text dotazu

Dovoluji se dotazat na datum jeho umrti prip. misto hrobu. Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

bohužel další životopisná data architekta Jiřího Justicha se nám nepodařilo ověřit.

Pravděpodobně nejpodrobnější biografické údaje jsou v současné době na Wikipedii. Přes uvedené odkazy je možné se podívat i do matrik a Soupisů pražského obyvatelstva, kde je uveden i jeho sňatek s Johannou Zelenkovou 19. 7. 1905.

Ostatní zdroje někdy udávají nepřesně narození v r. 1877, např. https://cs.isabart.org/person/43935.

Podrobný článek o díle J. Justicha je v časopise Architektura z roku 1990. Veškeré zmínky o jeho dílech končí do roku 1914.

Zdroj: Z. Lukeš, J. Svoboda, Dva architekti pražské secese: Alois Masák a Jiří Justich. Architektura 1990/1, s. 6-8.

Prohledali jsme také dostupné seznamy obětí 1. světové války. Protože přestal tvořit, napadá nás úmrtí nebo emigrace. Bohužel v těchto seznamech jsme nebyli úspěšní.

Nalezli jsme úmrtní oznámení tchána Josefa Zelenky, kde je J. Justich s manželkou podepsán jakou jeden z pozůstalých – mají rodinnou hrobku na hřbitově olšanském.

Národní listy. Praha: Julius Grégr, 23.1.1908, 48(22). s. 7. ISSN 1214-1240. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:ee0baab0-6205-11e7-8b50-001018b5eb5c