Architekt Hlaváček

Text dotazu

Dobrý den, prosím o informace ohledně architekta Hlaváčka tchána Ing. arch. Josefa Lipše.

Odpověď

Dobrý den,

v dostupných publikacích jsme nalezli několik architektů/stavitelů tohoto příjmení. Souhrn Informací o architektovi Josefu Lipšovi je k dispozici v odpovědi na jeden z předchozích dotazů (https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/ing-arch-josef-lips). Podrobností o rodině architekta či o jeho příbuzných známe ovšem jen několik, a to zejména díky zprávám z denního tisku z přelomu března a dubna roku 1930, které pojednávají o tragické události v této rodině. Duševně nemocná Marie Hlaváčková, 44letá dcera Hlaváčka, tchána Josefa Lipše, postřelila architektovy děti (a rovněž sebe). O Hlaváčkovi ale nemáme další informace, patrně byl v této době již po smrti; jeho manželka žila s rodinou Lipšových ve společné domácnosti v Bubenči.

Dle informací z přehledové knihy Pavla Vlčka Umělecké památky Prahy: Malá Strana z roku 1999 by mohl patřit k rodině Josefa Lipše například architekt Josef Hlaváček nebo Václav Hlaváček. Publikace uvádí dvě stavení v Holešovicích jako sídlo Josefa Hlaváčka (čp. 1127-28, 1434-35) a domy v Dejvicích u Václava Hlaváčka (čp. 1500, 1705, 1804), což by nás mohlo vést ke spojitosti s Josefem Lipšem, který v šíři lokalit Dejvic, potažmo Bubenči měl také dům (čp. 254). Jedná se ale skutečně pouze o dohady založené na malém množství informací.

Architekty s tímto příjmením uvádí rovněž Encyklopedie architektů, stavitelů, zedníků a kameníků v Čechách z roku 2004. Z nich by mohl připadat v úvahu Jaro Hlaváček nebo František Hlaváček. Jaro Hlaváček „stavební inženýr a stavitel z Malé Strany. V r. 1911 postavil rodinný dům čp. 353/XIX v ul. U Vorlíků v Bubenči ve stylu geometrické secese.“ K Františkovi Hlaváčkovi, „staviteli v Praze“, by seděla oblast Vyšehradu spojená s rodinou Hlaváčkových skrze švagrovou Josefa Lipše, Marii Hlaváčkovou, jež na Vyšehradě bydlela: „Jeho patrně nejvýznamnější stavby se zachovaly na Vyšehradě…“; „Ještě v r. 1907 stavěl nájemní dům čp. 151/VI v Neklanově ul. na Vyšehradě…“. (s. 237)

Při hledání bychom mohli být úspěšnější se znalostí křestní jméno architekta, jestli je znáte, doporučujeme k Vašemu dalšímu hledání níže uvedené publikace. Jak se dostat k podrobnějším informacím by Vám mohli též poradit v Archivu architektury a stavitelství Národního technického muzea.

Literatura a zdroje

VLČEK, Pavel. Umělecké památky Prahy: Malá Strana. Praha: Academia, 1999. 685 s. ISBN 80-200-0771-73.
VLČEK, Pavel. Encyklopedie architektů, stavitelů, zedníků a kameníků v Čechách. Praha: Academia, 2004. 761 s. ISBN 80-200-0969-8.
Nesign. Strašlivá tragedie odehrála se na dnešek v noci na Vyšehradě. Národní politika. Praha, 31. 3. 1930, 48(89), s. 3.
Nesign.: Druhá oběť vyšehradského dramatu. Národní politika. Praha, 1. 4. 1930, 48(90), s. 4.
Nesign. K vraždě v Praze-Vyšehradě. Lidové noviny. Brno, 1.4.1930, 38(166), s. 4.

https://www.ntm.cz/archiv-knihovna/archiv-architektury