Architekt František Grossmann

Text dotazu

Vážení,
rád bych se dozvěděl více o architektu Františku Grossmannovi, který se narodil 3. srpna 1876 v Pustějově a zemřel v roce 1933 v Ostravě.
Mohli byste mne, prosím, sdělit, kde bych o něm mohl najít bližší informace?
Děkuji Vám za laskavost.

Odpověď

Dobrý den,

z dostupných informací jsme nalezli literaturu a webové stránky hovořící zejména o práci Františka Grossmana (jinak také Franze Großmanna) a projektech firmy Grossmann & Fiala. Jeho životopis je popsán jen velmi stručně, a to jak v publikacích, tak na internetu (v obou případech v zásadě stejnou měrou). Tento architekt je uváděn spíše v literatuře zaměřující se čistě na architekturu konkrétních moravských oblastí (měst, krajů) v průběhu první poloviny 20. století.

Níže zasíláme výčet nalezené literatury nejrelevantnější pro probádání jeho práce, projektů a života:

  • GORYCZKOVÁ, Naďa et al. Slavné vily Moravskoslezského kraje. Praha: Foibos, 2008, s. 70–72. ISBN 978-80-87073-09-4.
  • ZATLOUKAL, Pavel. Příběhy z dlouhého století: architektura let 1750-1918 na Moravě a ve Slezsku. Olomouc: Muzeum umění Olomouc, 2002, s. 594. ISBN 80-85227-49-5.

Pro další informace můžete ještě zkusit oslovit vybrané moravské archivy, z nichž někteří autoři čerpali, a které jsou místem pobytu a práce Františka Grossmana.

  • SOkA Frýdek – Místek
  • Archiv Stavebního Úřadu v Ostravě a Frýdku-Místku
  • Archiv města Ostravy
  • Zemský archiv v Opavě

Obor

Umění, architektura, muzeologie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.11.2023 14:10

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu