archeologie

Text dotazu

archeologické nálezy na chebsku,pravěké osídlení chebska

Odpověď

Dobrý den, o archeologii pravěku, výzkumech a objevech existují knihy většinou v souvislosti se západními Čechy, na téma výzkumů konkrétně v Chebu dokumenty bohužel nejsou. Uvádíme Vám tedy záznamy knih o archeologii západních Čech, snad zde najdete i zmínky o Chebsku.

* Archeologické studijní materiály Archeologického ústavu ČSAV= Aufsätze zur Vorgeschichte des Westböhmischen Gebietes : die Freunde an Václav Čtrnáct zu seinem 80Jährigen Geburtstag. [Sv.] 2, Kapitoly k pravěku Západočeského kraje. Praha : Archeologický ústav Akademie věd České republiky, 1965. 131 s.

* BŘICHÁČEK, Pavel. Počátky osídlení západních Čech. 1. vyd.. Plzeň : Pedagogické  centrum, 2001. 27 s. ISBN 80-7020-087-1.

* CHYTRÁČEK, Miloslav; MELIČKA, Milan. Die Höhensiedlungen der Hallstatt- und Latènezeit in Westböhmen. Praha : Archeologický ústav Akademie věd České republiky, 2004. 303 s. ISBN 80-86124-47-9.

* Příspěvky k archeologii západních Čech. Praha : Československá společnost archeologická při ČSAV, 1990. 78 s.
- kniha ve fondu Vědecké knihovny Olomouc, sign. II 830.439, www.vkol.cz .

Knihy pojednávající přímo o Chebu pravěk zmiňují jen velmi stručně, většinou začínají cca 5.stoletím n.l.
Našli jsme jen následující zmínky:
"Jeho (Chebu) geograficky výhodnou sídlištní polohou v chráněné kotlině mezi Českým lesem, Smrčinami, Halštrovským pohořím a Krušnými horami potvrzují jak dochované stopy osídlení z mladší doby kamenné (asi 3000 př.n.l.), tak objev popelnicového pohřebiště z mladší doby bronzové (1100-750 př.n.l.) u Žírovic nedaleko Františkových Lázní. ... Z dnešního stavu poznání je zřejmé, že po sídelní vlně Keltů a Markomanů je archeologicky nejlépe doloženo období slovanského osídlení z 9.-11.stol.n.l. ..." (BOHÁČ, str.5) (BOHÁČ, Jaromír. Cheb. Vyd. 1.. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2008. 85 s., [76] s.obr. ISBN 978-80-7185-899-7.)

Pokud byste měla zájem i o archeologické výzkumy a historii pozdějšího období, tzn.od cca 5.stol-středověk, informace můžete nalézt v publikacích:

* ŠIMEK, Emanuel. Chebsko - dnešní nejzápadnější slovanské území v staré době. 1. vyd.. Brno : Masarykova univerzita, 1955. 388 s.
Historická monografie se zabývá dějinami Chebska od dob jeho osídlení kmenem Sedličanů někdy ve 4. nebo 5. století, německou okupací Chebska v první polovici 12. století, jeho kolonisací a germanisací, která byla provedena v době jednoho století, postupnými změnami státní příslušnosti Chebska ve 12.-14. století až do jeho opětného a konečného spojení s českým státem r. 1322. Své vývody, jimiž se namnoze odchyluje od starších historických prací, opírá autor o kritický rozbor pramenů, vyhodnocení archeologických památek a podrobný rozbor názvoslovný.

* ČTVERÁK, Vladimír et al. Encyklopedie hradišť v Čechách. 1. vyd.. Praha : Libri, 2003. 431 s. ISBN 80-7277-173-6.

* Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. [Díl] 4, Západní Čechy. 1. vyd.. Praha : Svoboda, 1985. 521 s. : fot., mp., [32] s. barev. fot., [4] s. barev. obr.

* Sborník Chebského muzea. Cheb : Chebské muzeum, [1993]-2006. --    sv. ISSN 1211-9210.

* Střepy, kosti, zdi... : nejnovější objevy středověké archeologie v západních Čechách (1992-1997) : průvodce výstavou 23.8.-6.9.1998 v Plzni. Autoři výstavy P. Braun ... [et al. ; průvodce sestavil R. Široký]. V Plzni : Západočeské muzeum, 1998. 30 s. ISBN 80-85125-99-4.

* HEJNA, Antonín. Slovanské hradiště v Chebu. 1. vyd.. Cheb : [s.n.], 1965. 36 s.
- ve fondu Regionálního muzea Kolín, www.muzeumkolin.cz .

* ŠIMEK, Emanuel. Chebsko - dnešní nejzápadnější slovanské území v staré době. 1. vyd.. Brno : Masarykova univerzita, 1955. 388, [4] s.
- pro čtenáře NK ČR výtisk pro prezenční studium dostupný na adrese http://katif.nkp.cz/ / Generální katalog II/ŠIKL - THUR/ ŠIMEK-ŠIMON(záložka č.30.

Články v českých novinách, jejichž záznamy naleznete v bázi ANL-Články v českých novinách, časopisech a sbornících na adrese http://sigma.nkp.cz/F/:
* Objevy archeologů. (jit). In: Chebsko. Sokolov. Roč. 9, č. 13 (19990331), s. [1]. ISSN 1211-0140.

* BLAŽEK, Jan. Mostečtí archeologové se věnují výzkumům od Chebu po Ústí : [Rozhovor s ředitelem Ústavu archeologické památkové péče Most]. In: Deník Mostecka. Roč. 5, č. 64 (19970317), s. 5. ISSN 1210-6291.

Pomoci by Vám mohly také časopisy týkající se archeologie konkrétně západních Čech či jen archeologie obecně. Není však v našich možnostech procházet tyto periodika, proto Vám bohužel nemůžeme zajistit relevanci k Chebsku.

* ... Treffen. Archäologische Arbeitsgemeinschaft Ostbayern/West- und Südböhmen. Rahden/Westf. : Leidorf, [1992]-. --    sv. ISSN 1438-6631.

* Západočeský historický sborník. [Uspořádal Vladimír Bystrický ... et al.]. Vyd. 1.. Plzeň : Státní oblastní archiv, 1995-    . --     sv.

* Archeologické rozhledy : Informační orgán archeologických a příbuzných vědeckých ústavů v ČR. Praha : Archeologický ústav Akademie věd České republiky, 1949-. --    sv. ISSN 0323-1267.

Dostupnost knih v českých knihovnách zjistíte pomocí Souborného katalogu ČR (SKC), časopisů v Souborném katalogu periodik (SKC/P), vše na adrese http://sigma.nkp.cz/F/.

Obrátit se můžete také na Muzeum v Chebu, zda by Vám jeho pracovníci neposkytli informace -  http://www.muzeumcheb.cz, formulář pro dotazy na http://www.muzeumcheb.cz/Index/mail.html.