archeologické památky na zemědělské půdě

Text dotazu

Jak je pečováno o archeologické památky na území orné půdy, zeměděleském půdním fondu z pohledu zemědělců a z pohledu archeologů. Jaká se k této problematice váže legislativa .. je důležitější zachovat pole nebo archeologickou památku, kdo má hlavní slovo a jak probíhá spolupráce mezi zemědělci a archeology.
Děkuji

Odpověď

Zemědělsky obdělávané archeologické lokality mohou být chráněny přímo jako kulturní památky (např. hradiště), nebo jako území s archeologickými nálezy. Památkový zákon č. 20/1987 Sb. stanovuje povinnost majitele kulturní památky (majitele pozemku, na němž se nachází archeologická lokalita) udržovat a chránit ji před poškozením a nahlásit záměr stavební nebo obdobné činnosti Archeologickému ústavu a umožnit provedení záchranného archeologického výzkumu.

Památkový zákon č. 20/1987 Sb. https://www.npu.cz/cs/npu-a-pamatkova-pece/pamatky-a-pamatkova-pece/pravni-predpisy-a-mezinarodni-dokumenty/zakon-o-pamatkove-peci

Management archeologického dědictví obecně a současné právní předpisy pro péči o archeologické dědictví shrnuje BUREŠ, Michal. Management archeologického dědictví. Plzeň: Západočeská univerzita v Plzni, 2014. ISBN 978-80-261-0378-3. https://www.academia.edu/31924617/Management_archeologick%C3%A9ho_d%C4%9Bdictv%C3%AD

Při hluboké orbě dochází k pravidelnému narušování horních částí výplní archeologických objektů a u objektů jen mělce zahloubených dochází k jejich naprosté devastaci. Ničeny jsou vedle sídlištních objektů i pohřebiště, většinou žárová pohřebiště popelnicových polí (Kolbinger 1992, 42). Zničení pohřebišť lidu popelnicových polí orbou ve východních Čechách konstatuje V. Vokolek (1991-1992), orba má vliv i na dochování kostrových pravěkých pohřebišť (Tichý – Kolert 2016).

KOLBINGER, Dalibor. Povrchový výzkum a zemědělské obdělávání půdy. In: Pravěk. Nová řada 1/1991. Brno: Masarykova univerzita, 1992, s. 42-43.

VOKOLEK, Vít. K současným problémům východočeské archeologie. Zpravodaj muzea v Hradci Králové. 1991-1992, 18, s. 37-39.

TICHÝ, Radomír a Václav Maria KOLERT. K otázce vlivu eroze a recentní orby na dochování kostrových pravěkých pohřebišť. ...tenkrát na východě...: sborník k 80. narozeninám Víta Vokolka / Miroslav Popelka, Renata Šmidtová, Pavel Burgert, Jan Jílek (eds.). Praehistorica ; 33/1-2. Praha: Karolinum, 2016, 405-424. ISSN 0231-5432.