Archeologická lokalita v okolí

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, kde je nejbližší archeologická lokalita či naleziště z období pravěku v okolí Rožnova pod Radhoštěm/Valašského Meziříčí či Karolinky/Nového Hrozenkova.
Předem děkuji za odpověď!

Odpověď

Vážený pane (...),
předali jsme Váš dotaz panu archeologovi Samuelu Španihelovi z Muzea regionu Valašsko, zde je jeho odpověď:

Pre Rožnov pod Radhoštěm je najbližšia lokalita Hrádky, kopec v katastri Krhové. Vyšinné sídliště kultury slezskoplátenické. Inak par mensich veci je i blíž, ale vyslovene sídelna/pohrebná lokalita je asi toto,
jak nerátáme trebas náhodný nález sekeromlatu a podobne.
Pre Hrozenkov a Karolinku je to hradisko Kopce v Lidečku, opäť slezskoplátenická kultura.Ve Valmezu je vysloveně pohrebisko žiarove v ulici Potůčky a v Lhotce nad Bečvou je nížinné sídlište, respektive pyrotechnicky areal. Obe zas patria slezskoplátenickej kulture, na Potúčkách bude asi aj daka starsia vec - kultura lužická.
To sú lokality, keby som mal menovat nahodne individuálne nálezy,tak tých je napr na rožnovskej bečve hodne, napr medena sekara kultury s nalevkovitymi pohary zo Zasovej.
Prakticky v každej pravobreznej dedine mezi VM a RnR je aspoň jeden brúsenny kamenný nástroj z eneolitu, buď kultura s nálevkovitými pohármi, alebo kultura s šňúrovou keramikou.
Pan Samuel Španihel je odborník na slovo vzatý, kdybyste potřeboval více informací můžete nakouknout do jeho článků, které jsou dostupné i v knihovně (3. patro, regionální oddělení).

Použité zdroje

ŠPANIHEL, Samuel. Archeologie Valašska I.: Starší a střední doba kamenná. Valašsko: vlastivědná revue. 2016/1, č. 36, s. 58-59.
ŠPANIHEL, Samuel. Archeologie Valašska II.: Mladší doba kamenná. Valašsko: vlastivědná revue. 2016/2, č. 37, s. 57-58.
ŠPANIHEL, Samuel. Archeologie Valašska III.: Doba měděná. Valašsko: vlastivědná revue. 2017/1, č. 38, s. 56-58.
ŠPANIHEL, Samuel. Archeologie Valašska IV.: Doba bronzová. Valašsko: vlastivědná revue. 2017/2, č. 39, s. 56-59.
ŠPANIHEL, Samuel. Archeologie Valašska V.: Doba železná. Valašsko: vlastivědná revue. 2018/1, č. 40, s. 55-57.
ŠPANIHEL, Samuel. Archeologie Valašska VI.: Doba římská a stěhování národů. Valašsko: vlastivědná revue. 2018/2, č. 41, s. 56-58.
ŠPANIHEL, Samuel. Archeologie Valašska VII.: Raný středověk neboli doba hradištní. Valašsko: vlastivědná revue. 2019/1, č. 42, s. 56-59.
ŠPANIHEL, Samuel. Archeologie Valašska VIII.: Vrcholný a pozdní středověk. Valašsko: vlastivědná revue. 2019/2, č. 43, s. 56-58.
ŠPANIHEL, Samuel. Archeologie Valašska IX.: Raný novověk. Valašsko: vlastivědná revue. 2020/1, č. 44, s. 54-56.
ŠPANIHEL, Samuel. Archeologie Valašska X.: Industriální a moderní doba. Valašsko: vlastivědná revue. 2020/2, č. 45, s. 57-59.

ŠPANIHEL, Samuel. Muzejní kukátko: Nejstarší lidské stopy v našem regionu. Valašský deník. 2020, č.179 (3.8.2020), s.10.