apatický a fluorescenční

Text dotazu

dobrý den, nevíte, co zamenají slova apatický a fluorescenční? děkuji

Odpověď

Dobrý den, apatický znamená "jevící apatii, lhostejný, netečný". Podstatné jméno apatie= lhostejnost, netečnost, naprostá pasivita.

Fluorescenční se používá ve spojení f.záření, f.barva. Odvozené od podst. jména fluorescence=  světélkování; druh luminiscence (luminiscence= větší vyzařování světla látkou, než by vyzařovalo absolutně černé těleso stejné teploty, způsobené přechody vybuzených elektronů do základního stavu; světélkování).

Použitá literatura:
* Akademický slovník cizích slov : [A-Ž]. Kolektiv autorů pod vedením Věry Petráčkové a Jiřího Krause. 1. vyd.. Praha : Academia, 1997. 834 s. ISBN 80-200-0607-9.