Antropometrický výzkum 1951

Text dotazu

Jaká byla podle antropometrického výzkumu, který se uskutečnil v roce 1951, na počátku 50. let průměrná hmotnost a výška českých mužů a žen?

Odpověď

Dobrý den,
pravděpodobně máte na mysli první celostátní antropometrický výzkum z roku 1951. Daný výzkum byl ovšem zaměřen na děti a mládež od 0 – 18 let věku. Nejednalo se tedy o výzkum dospělé populace.
Výsledky tohoto prvního celostátního měření (výška, váha aj.) byly uveřejněny v tabulce přiložené jako volně vložená příloha č. 22 do „Příručky pro lékaře dětských poraden a dětských oddělení zdravotních středisek“ (1954).
Jako srovnávací studie s dalším měřením v roce 1961 byla otištěna autory výzkumu v roce 1963 v článku:
„FETTER, V., J.SUCHÝ, M. PROKOPEC aj. ŠOBOVÁ. Vývojová akcelerace u mládeže podle antropologických výzkumů z let 1951 a 1961. Československá pediatrie. 1963, r. 18, č. 8, s. 673 – 677.“

Údaje z následujícího výzkumu z roku 1961 jsou dostupné v článku:

• FETTER, V., J. SUCHÝ a M. PROKOPEC. Nová antropologická norma vývoje mládeže v ČSSR. Časopis lékařů českých 1966, r. 105, č. 48 (2.12.), s. 1323 – 1324.

Potřebná antropometrická data dospělých osob byste možná mohla/mohl nalézt též v následujících článcích a publikacích:
• KOPECKÝ, Miroslav, Kateřina KIKALOVÁ a Jiří CHARAMZA. Sekundární trend v tělesné výšce a hmotnosti dospělé populace v České republice. Časopis lékařů českých. 2016, 155, 357 -364. Část textu dostupná též z:
https://www.prolekare.cz/casopisy/casopis-lekaru-ceskych/2016-7/sekularni-trend-v-telesne-vysce-a-hmotnosti-dospele-populace-v-ceske-republice-59856

• KOPECKÝ, Miroslav, Michaela HŘIVNOVÁ, Univerzita Palackého a Univerzita Palackého. Antropologický obraz populace moravských lokalit: psychosomatické studie, Svazek 2: Antropometrické a fyziologické charakteristiky dětí a dospívajících v olomouckém regionu. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2005. s. 8. ISBN 80-244-1151-2.

• CACEK, Jan a kol. Vybrané aspekty zdatnosti dospělé populace České republiky. Vyd. 1. Brno: Masarykova univerzita, 2014. 128 s. ISBN 978-80-210-6852-0.