Antonín Scheibner, Amalie Scheibnerová

Text dotazu

Dobrý den. Hledám informace o osobě Antonín Scheibner a Amalie Scheibnerová. Oba jsou pohřbeni na Olšanském hřbitově. Antonín byl pohřben dne 9. 2. 1881 a Amalie dne 28. 5. 1884. Jsou ve společné hrobce s Vilémem Ringhofferem, průmyslníkem (1826–1885). Můžete mi prosím poradit, kde bych našel informace o výše psaných Scheibnerech? Děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

zmínku o Vámi uvedeném Antonínu Scheibnerovi a jeho ženě Amálii jsme nalezli v konskripcích, tedy pražských pobytových přihláškách, zveřejněných v digitalizované podobě na stránkách Národního archivu:

http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session=dc478322e7b3b1e7744544aba9b337db074aa5c75e22b87c18dae929ce04c6d1&action=image&record=1.

Antonín (Anton) Scheibner, je zde uveden jako penzionovaný c. k. vrchní poštovní kontrolor narozený v roce 1806 ve Vyškově na Moravě. Jeho manželka Amálie, rozená Ringhofferová, se narodila v roce  1816 v Praze, zemřela  26. května 1884. Dále je zde uveden i jejich syn  Adolf (narozen 1836, Praha), telegrafní úředník ve Vídni.

Konkrétní datum úmrtí Antonína Schreibnera je uvedeno zde:  http://amp.bach.cz/pragapublica/Zoomify.action?scanIndex=0&entityRef=%28%5En%29%28%28%28localArchiv%2C%5En%2Chot_%29%28unidata%29%29%28214551%29%29

Příslušnost k rodině Ringhofferů je z výše uvedeného zřejmá.

K historii rodu Ringhofferů přináší bližší informace kniha "Pražské hřbitovy. Olšanské hřbitovy", ve které se píše:

"Historie rodu Ringhofferů v Čechách sahá do roku 1769, kdy chudý kotlářský tovaryš František Ringhoffer přišel z Müllerdorfu, který ležel v tehdejších Uhrách, do Prahy. O rok později si pronajal malou dílničku a začal vyrábět varné pánve pro pivovary. Jeho syn Josef Ringhoffer (...) už měl malý závod a specializoval se na výrobu zařízení pro cukrovary a lihovary. Rozšířil také podnik o hamry v Kamenici u Jílového. (...) Ringhoffer brzy získal titul dvorního kovářského mistra. Od výroby měděného zboží a zařízení pro cukrovary přešla firma Ringhffer roku 1855 k výrově železničních vozů a později také tramvají." (více viz  heslo Martin Ringhoffer ve zmíněné publikaci ).

* SZABO, Miloš. Pražské hřbitovy. Olšanské hřbitovy I. & II. 1. vyd. Praha: Libri, 2010. 207 s., [8] s. barev. obr. příl. ISBN 978-80-7277-442-5.

Další informace k Antonínu Scheibnerovi a jeho ženě můžete nalézt v matričních zápisech (jména rodičů aj.). Digitalizované matriky Vyškova i Prahy jsou již volně dostupné na internetu: Acta Publica (Moravský zemský archiv Brno): http://actapublica.eu/hledej/, SOA Praha: http://ebadatelna.soapraha.cz/pages/IndexPage;jsessionid=5F8CC7ED9D7F9169749C0B88DEEF6A84?0