Antonín Plhal

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych zjistit něco o Antonínu Plhalovi. V lexikonu české literatury jsem ho nenašla, asi proto, že nepůjde o běžného spisovatele, psal spíše do časopisů, působil jako redaktor v prvorepublikové Davidově houpačce (tam je jednou koncem 20. let uveden i jako Antonín St. Plhal) a zřejmě i v Komárovi a Československém kurýrovi. Můžete mi poradit, kde bych o Plhalovi našla něco víc? Ještě bych se chtěla zeptat, jak dlouho bude Davidova houpačka v krameriu NK nedostupná, když 70 let, které nařizuje autorský zákon, už uběhlo?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Antonín Plhal, narozen 13. 11. 1900 v Brně, politik, redaktor

-              redaktor periodika Proud : obrázkový týdeník; [vych. 1x týdně, v letech 1923-1955]

-              redaktor periodika Davidova houpačka : humoristická příloha Československého kurýra [vych. v letech 1926-1931]

-              řídil periodikum Obrana práce : orgán závodních politických organizací ČSL; Brno - výkonný výbor čs. Strany lidové; vych. 1947-1948, týdeník

-              publikoval v Lidové demokracii,  Národní obrodě nebo Hlasu.

-              politicky činný Československé straně lidové

O Antonínu Plhalovi jsme našli zmínky v následujících zdrojích:

Publikoval:

.              PLHAL, Antonín. Hlídka dělnicko-zaměstnanecká - A nyní od slov k činům. Národní obroda: ústřední orgán československé strany lidové. 1945, roč. 1, č. 105, 12. 9. 1945. s. 2

Součástí sloupku též informace o něm: "Tajemník Antonín Plhal, pověřený vedením agendy dělnicko-zaměstnanecké úřaduje pravidelně každý den odpoledne v době od 3-6 hodin v zemském sekretariátu Čs. Strany lidové v Brně, Běhounská 22."

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:be87ec10-7b02-11e8-be68-5ef3fc9bb22f

.              PLHAL, Antonín. Ohrožuje poměrné zastoupení jednotu ROH?. Hlas: orgán československé rady lidové. 1947, roč. 3, čís. 143, 21. 6. 1947, s. 1

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:f17f0af0-6d47-11e7-94b3-005056825209

O něm:

.              Plná pozornost ČSL akci Výstavba Ostravska. Lidová demokracie : orgán Československé strany lidové. 1950, roč. 6, č. 211, 8. 9. 1950, s. 2.

Zasedání užšího předsednictva ČSL 7.9. .. "Funkcí zapisovatele pro užší i širší předsednictvo strany byl pověřen náměstek generálního tajemníka Antonín Plhal."

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:16668c90-9bc9-11e6-89b1-5ef3fc9ae867

.              Lidový tábor. Našinec. 1934, roč. 70, č. 280, 8. 12. 1934, s. 4

Šestidenní škola pro výchovu občanstva, uspořádaná Okresní lidovou jednotou...

Přednášejí:.."Antonín Plhal, odb. tajemník z Moravské Ostravy".

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/3380131

Redaktorská činnost:

.              KUBÍČEK, Jaromír, ed. Bibliografie periodik Jihomoravského kraje 1945-1965. 1. vyd. Brno: Univ. knihovna, 1975. 398, [2] s. Bibliografie a prameny k vývoji Moravy; sv. 2.

V této bibliografii je zmiňován A. Plhal jako redaktor týdeníku "Obrana práce : orgán závodních politických organizací ČSL; Brno - výkonný výbor čs. Strany lidové; vych. 1947-1948, týdeník; řídil Antoním Plhal s red. kruhem."

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:1ee9d1a0-e313-11e2-9439-005056825209

.              Davidova houpačka: humoristický týdeník. Brno: Václav David, 1926-1928. ISSN 1803-9480.

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/21166998

Týdeník Davidova houpačka a jeho dostupnost z pohledu autorského zákona.

V rámci digitální knihovny Kramerius se zveřejňují výhradně volná díla, teda taková díla, u nichž uplynulo nejen 50 let od vydání, ale zároveň 70 let od smrti všech spoluautorů díla. V případě monografií je poměrně snadné zjišťování, kdy je dílo volné (většinou lze zjistit kdy autoři zemřeli, ev. další původci díla - ilustrátoři, editoři.). U periodik k jejich zveřejňování nedochází právě z důvodu komplikovaného ověřování osobních dat u všech přispěvatelů. V tomto případě se jedná o periodika ze 30. - 50. let 20. století a je tedy velice pravděpodobné, že většina autorů podmínku, že uplynulo 70 let od jejich smrti, nesplňuje. Bohužel tedy toto periodikum nebude v dohledné době zveřejněno.