Antické náboženství dnes

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych věděla, jestli v dnešní době existuje nějaké náboženství uctívající Dia a ostatní řecké bohy. A jestli ano, ve které zemi se vyskytuje? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za dotaz a trpělivé vyčkání na odpověď.

Náboženství uctívající řecká božstva v dnešní době existují, a to coby forma novopohanství (také jen "pohanství" - https://cs.wikipedia.org/wiki/Novopohanstv%C3%AD,

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pohanstv%C3%AD) nejčastěji v rámci směru zvaného rekonstrukcionismus (https://cs.wikipedia.org/wiki/Rekonstrukcionismus).

Definice převzatá z Wikipedie:

"Helénismus (novopohanství) - novopohanský, zpravidla rekonstrukcionistický náboženský směr usilující o obnovu řeckého, resp. antického náboženství"

Základní informace o helénském (neboli řeckém) novopohanství se můžete dočíst na anglických stránkách Wikipedie (https://en.wikipedia.org/wiki/Hellenism_(religion)), kde naleznete mnoho odkazů na literaturu i na helénské polytheistické organizace (např. Sodalitas Graecia - http://novaroma.org/nr/Sodalitas_Graeciae_%28Nova_Roma%29, Thyrsos - Hellenes Ethnikoi, Hellenion, Societas Hellenica Antiquariorum, Orphism, Supreme Council of Ethnikoi Hellenes (YSEE)). Tyto organizace působí nejčastěji v Řecku, ale např. Hellenion, Neokoroi a Thyrsos jsou mezinárodní organizace působící také v Americe, Brazílii.

V Čechách (nakolik se nám podařilo zjistit) není helénské novopohanství nijak hojně zastoupeno, přestože novopohanská tradice je zde poměrně živá (http://www.pohanskafederace.cz/o-pohanstvi/); v článku Novopohanství a jeho přítomnost v české společnosti (v příloze) se můžeme na s. 3 dočíst:

"Novopohanské směry, které jsou nejvýznamnější v České republice: keltské novopohanství, germánské (severské) novopohanství, slovanské

(baltoslovanské) novopohanství, čarodějnické novopohanství neboli Wicca a šamanské novopohanství. Ty směry novopohanství, které čerpají z egyptských, řeckých a dalších náboženských tradic, nejsou u nás doposud významné."

Bohužel se nám nepodařilo dohledat vhodnou literaturu k tomuto předmětu, která by byla u nás dostupná, nadto v češtině. Doporučujeme však monografii NILSSON, Martin P. Greek folk religion. Philadelphia, University of Pennsylvania, 1981. ISBN 0-8122-1034-4, která je jako běžná výpůjčka dostupná pro držitele průkazu Univerzity Karlovy v Knihovně Ústavu filosofie a religionistiky FF UK pod signaturou C2.10-Nil-2 - v příloze Vám posíláme sken obsahu této knihy, můžeme Vám v případě zájmu zaslat i sken některé kapitoly. Knihu lze bez univerzitního průkazu studovat v uvedené knihovně prezenčně.

Přílohy

Obor

Filozofie a náboženství

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

03.09.2015 17:25

Anet píše:
Pondělí 16.11.2015 20:49
Ja vne věřím a doufam že nejsem sama:-)
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu