-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
ráda bych věděla, jestli v dnešní době existuje nějaké náboženství uctívající Dia a ostatní řecké bohy. A jestli ano, ve které zemi se vyskytuje? Děkuji
Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz a trpělivé vyčkání na odpověď.
Náboženství uctívající řecká božstva v dnešní době existují, a to coby forma novopohanství (také jen "pohanství" - https://cs.wikipedia.org/wiki/Novopohanstv%C3%AD,
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pohanstv%C3%AD) nejčastěji v rámci směru zvaného rekonstrukcionismus (https://cs.wikipedia.org/wiki/Rekonstrukcionismus).
Definice převzatá z Wikipedie:
"Helénismus (novopohanství) - novopohanský, zpravidla rekonstrukcionistický náboženský směr usilující o obnovu řeckého, resp. antického náboženství"
Základní informace o helénském (neboli řeckém) novopohanství se můžete dočíst na anglických stránkách Wikipedie (https://en.wikipedia.org/wiki/Hellenism_(religion)), kde naleznete mnoho odkazů na literaturu i na helénské polytheistické organizace (např. Sodalitas Graecia - http://novaroma.org/nr/Sodalitas_Graeciae_%28Nova_Roma%29, Thyrsos - Hellenes Ethnikoi, Hellenion, Societas Hellenica Antiquariorum, Orphism, Supreme Council of Ethnikoi Hellenes (YSEE)). Tyto organizace působí nejčastěji v Řecku, ale např. Hellenion, Neokoroi a Thyrsos jsou mezinárodní organizace působící také v Americe, Brazílii.
V Čechách (nakolik se nám podařilo zjistit) není helénské novopohanství nijak hojně zastoupeno, přestože novopohanská tradice je zde poměrně živá (http://www.pohanskafederace.cz/o-pohanstvi/); v článku Novopohanství a jeho přítomnost v české společnosti (v příloze) se můžeme na s. 3 dočíst:
"Novopohanské směry, které jsou nejvýznamnější v České republice: keltské novopohanství, germánské (severské) novopohanství, slovanské
(baltoslovanské) novopohanství, čarodějnické novopohanství neboli Wicca a šamanské novopohanství. Ty směry novopohanství, které čerpají z egyptských, řeckých a dalších náboženských tradic, nejsou u nás doposud významné."
Bohužel se nám nepodařilo dohledat vhodnou literaturu k tomuto předmětu, která by byla u nás dostupná, nadto v češtině. Doporučujeme však monografii NILSSON, Martin P. Greek folk religion. Philadelphia, University of Pennsylvania, 1981. ISBN 0-8122-1034-4, která je jako běžná výpůjčka dostupná pro držitele průkazu Univerzity Karlovy v Knihovně Ústavu filosofie a religionistiky FF UK pod signaturou C2.10-Nil-2 - v příloze Vám posíláme sken obsahu této knihy, můžeme Vám v případě zájmu zaslat i sken některé kapitoly. Knihu lze bez univerzitního průkazu studovat v uvedené knihovně prezenčně.
Filozofie a náboženství
--
03.09.2015 17:25