Anti-opresivní přístup v supervizi

Text dotazu

Co je podstatou anti-opresivního přístupu v supervizi?

Odpověď

Dobry den,

antiopresivni pristup (antidiscriminatory/antioppresive aproach) je postup uzivany v socialni praci, jenz reaguje na systemove zneuzivani urcitych skupin (at uz jeho zdrojem jsou rasove predsudky, predsudky tykajici se pohlavi, socialniho postaveni, sexualni orientace, moznosti lidi s postizenim aj.). Jednim z ukolu antiopresivniho pristupu je analyze zdroju a forem utlaku, navrhovani reseni techto situaci s pokud mozno aktivni ucasti tech, kterych se vec tyka. Antiopresivni perspektiva je nutna i pri pripadove praci. Je stezejni, aby si supervizor uvedomil strukturalni nerovnosti, jez existuji ve spolecnosti a aby vedel, jak systematicky utlak funguje v zivotech klientu, kteri patri k socialne znevyhodnenym skupinam. Podstatne je, aby terapeut pracoval s klientem jak na individualni, tak i na strukturalni hladine. Nejznamnejsim teoretikem antiopresivniho pristupu je P. Freire, ktery sve pokusy o zlepseni situace chudych brazilskych farmaru nazval "pedagogikou utlacovanych".

Pro ziskani vice informaci o antiopresivni praxi doporucuji knihu:

Integrativni pristupy k supervizi. Praha: Triton, 2004.

Zdroje:

Matousek, O.: Slovnik socialni prace. Praha: Portal, 2003

Dhillon - Stevensova, H.: Anti - opresivni praxe v superviznim vztahu. In: Carroll, M. - Tholstrupova, M. (ed.): Integrativni pristupy k supervizi. Praha: Triton, 2004. s. 205-216