Anglický výraz pro "početnictví"

Text dotazu

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda neznáte anglický výraz pro český ekonomický pojem "početnictví"?

Odpověď

Dobrý den,
 
pátrali jsme v různých ekonomických slovnících z časových období od 50.let až po současnost, ale v žádném z nich se přesné znění termínu "početnictví" nevyskytuje, i když jsme prohledali slovník, který má tento termín ve svém názvu:
STIBICOVÁ Marie: Anglicko-český slovníček výrazů hospodářství zvláště z podnikového početnictví Praha, Tiskové podniky - Průmyslová služba,
organisační a vyd. podniky Ústředního svazu čs. průmyslu 1949. 37 ,/l/s.
 
Jelikož neznáme přesný kontext, ve kterém chcete tento termín použít či pouze jako výraz do řízeného slovníku, nabízíme Vám tyto možnosti překladu:
Podle našeho Polytematického strukturovaného hesláře (PSH) http://psh.ntkcz.cz/skos/, se nejblíže tomuto termínu blíží výraz
rozpočetnictví - budgeting.

Výklad tohoto pojmu v Anglicko-českém ekonomickém slovníku
(Adam, J. H. Anglicko-český ekonomický slovník s výkladem a výslovností / J. H. Adam. -- 1. vyd.. -- Praha : Leda, 1995. -- 652 s. ISBN 80-85927-03-9)
zní:
Budgeting - rozpočtování, rozpočetnictví, příprava rozpočtu (příprava rozpočtů jako plánovací a kontrolní pomůcky finančního managementu a dalšího směrování obchodu nebo jiné organizace).

V jednom internetovém slovníku (slovnik.cz) jsme dále našli výraz:
podnikové početnictví - undertaking book-keeping.
 
Výklad pojmu book-keeping je však uváděn v kontextu: účetnictví, vedení účetních knih (ta část evidence, kdy se do účetních knih zapisuje peněžní hodnota všech denních obchodních transakcí určité organizace. Tyto záznamy poskytují základní informace nutné pro zpracování účtu zisku a ztráty a rozvahy ke konci účetního období, obvykle jednou ročně).

V této souvislosti si ale nejsme jisti, zdali výklady pojmu spolu souvisí, jelikož podnikové početnictví má rozhodně širší záběr.
 
Zkuste se prosím obrátit na osoby povolanější, např. Jednotu tlumočníků a překladatelů:
(Tel.: 224 142 517, e-mail: JTP@JTPunion.org)
nebo na Obec překladatelů:
(Telefon/fax: +420 222 564 082, info@obecprekladatelu.cz) či jinou, podobně zaměřenou instituci. Snad Vám poradí lépe.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní technická knihovna

Datum zadání dotazu

03.09.2012 12:50

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu