Anglický výraz pro "početnictví"

Text dotazu

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda neznáte anglický výraz pro český ekonomický pojem "početnictví"?

Odpověď

Dobrý den,

pátrali jsme v různých ekonomických slovnících z časových období od 50.let až po současnost, ale v žádném z nich se přesné znění termínu "početnictví" nevyskytuje, i když jsme prohledali slovník, který má tento termín ve svém názvu:
STIBICOVÁ Marie: Anglicko-český slovníček výrazů hospodářství zvláště z podnikového početnictví Praha, Tiskové podniky - Průmyslová služba,
organisační a vyd. podniky Ústředního svazu čs. průmyslu 1949. 37 ,/l/s.

Jelikož neznáme přesný kontext, ve kterém chcete tento termín použít či pouze jako výraz do řízeného slovníku, nabízíme Vám tyto možnosti překladu:
Podle našeho Polytematického strukturovaného hesláře (PSH) http://psh.ntkcz.cz/skos/, se nejblíže tomuto termínu blíží výraz
rozpočetnictví - budgeting.

Výklad tohoto pojmu v Anglicko-českém ekonomickém slovníku
(Adam, J. H. Anglicko-český ekonomický slovník s výkladem a výslovností / J. H. Adam. -- 1. vyd.. -- Praha : Leda, 1995. -- 652 s. ISBN 80-85927-03-9)
zní:
Budgeting - rozpočtování, rozpočetnictví, příprava rozpočtu (příprava rozpočtů jako plánovací a kontrolní pomůcky finančního managementu a dalšího směrování obchodu nebo jiné organizace).

V jednom internetovém slovníku (slovnik.cz) jsme dále našli výraz:
podnikové početnictví - undertaking book-keeping.

Výklad pojmu book-keeping je však uváděn v kontextu: účetnictví, vedení účetních knih (ta část evidence, kdy se do účetních knih zapisuje peněžní hodnota všech denních obchodních transakcí určité organizace. Tyto záznamy poskytují základní informace nutné pro zpracování účtu zisku a ztráty a rozvahy ke konci účetního období, obvykle jednou ročně).

V této souvislosti si ale nejsme jisti, zdali výklady pojmu spolu souvisí, jelikož podnikové početnictví má rozhodně širší záběr.

Zkuste se prosím obrátit na osoby povolanější, např. Jednotu tlumočníků a překladatelů:
(Tel.: 224 142 517, e-mail: JTP@JTPunion.org)
nebo na Obec překladatelů:
(Telefon/fax: +420 222 564 082, info@obecprekladatelu.cz) či jinou, podobně zaměřenou instituci. Snad Vám poradí lépe.