Anglické překlady termínů "vydavatel" a "nakladatel"

Text dotazu

V české terminiologii se používají termíny
"vydavatel" a "nakladatel" pro dva různé subjekty s různými rolemi při
produkci knih - viz
http://www.ptejteseknihovny.cz/[…]/nakladatel-vydavatel.

Jak je to ale s anglickým překladem těchto termínů? Potřeboval bych oba tyto
termíny uvést v angličtině (v ideálním případě jednoslovně, maximálně
dvouslovně), jako dva různé subjekty s těmi významy, jak je uvádíte ve vašem
vysvetlení. Je to možné?

Nebo angličtina skutečně tyto dva různé termíny jazykově nerozlišuje a
používá pro oba současně termín "publisher", příp. "issuing body"?

Odpověď

Dobrý den,

prošli jsme řadu překladových slovníků z oborů knihovnictví, informační vědy a oborů příbuzných a většina z nich uvádí pro nakladatele i vydavatele stejný anglický výraz "publisher", jak jste již zmínil.

* Databáze národních autorit NK ČR - http://sigma.nkp.cz/cze/aut
- uvádí pouze věcnou autoritu "nakladatelé a vydavatelé" = "publishers and publishing"

* Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) - http://sigma.nkp.cz/cze/ktd
- nakladatelství / nakladatel = publishing house, publisher, press; vydavatelství / vydavatel = publisher, printing house

* Slovník knihovnické terminologie - http://sigma.nkp.cz/cze/ksl
- vydavatel, nakladatel = publisher
- vydavatelská organizace, nakladatel, vydavatel = issuing body

* KÁNSKÁ, Pavla. Anglicko-český a česko-anglický knihovnický slovník. Brno:
Masarykova Univerzita, 1999. 113 s. isbn 80-210-2150-0.
- nakladatel, vydavatel = publisher

* Slovník knihovnických termínů v šesti jazycích:
česky-rusky-polsky-německy-anglicky-francouzsky. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1958. 633 s.
- nakladatel = publisher; vydavatel = editor

* MERTA, Augustin; MERTOVÁ, Dagmar. Anglicko český slovník informatiky.
Praha: ÚVTEI, 1988. 215 s.
- publisher = nakladatel, vydavatel, nakladatelství, vydavatelsví; majitel
(vydavatel) novin,; rozšiřovatel (informací)

* Česko-agnlický a anglicko-český slovníček nakladatelské a tiskařské terminologie. London: International Book Development Ltd; Budapest: Open Society Institute; Praha: Open Socienty Fund; Praha: Svaz českých nakladatelů a knihkupců, 1998. 99 s.
- vydavatel = publisher, packager; nakladatel = publisher

* Anglicko-český a česko-anglický slovník odborných knihovnických výrazů.
Brno: Sdružení knihoven České republiky, 1995. 51 s. ISBN 80-900061-9-1.
- vydavatel i nakladatel = publisher

* KAPLANOVÁ, Marie; DRŽKOVÁ, Markéta. Anglicko-německo-český polygrafický slovník. Praha: Svaz polygragických podnikatelů, 2003. 766 s. ISBN 80-239-0169-9.
- nakladatel i vydavatel = publisher

* Česko-anglický technický slovník. Praha: SNTL - Nakladatelství technické literatury, 1986. 944 s.
- nakladatel i vydavatel = publisher

* Elektronický slovník WinGED
- vydavatel = publisher, editor; nakladatel = publisher

* FRONEK, Josef. Velký česko-anglický slovník. Praha: LEDA, 2000. 1597 s.
ISBN 80-85927-54-3.
- nakladatel = publisher; vydavatel = publisher, (editor) editor