anekdota, boxer (etymologie)

Text dotazu

Jaký je původ slova anekdota a slova boxer?

Odpověď

1. Slovo anektota pochazi z rectiny, kde anekdota je vyraz mnozneho cisla s vyznamem "to dosud nevydane" (tj. historky, spisy); timto slovem nazval byzantsky historik Prokopios (7. st. n. l.) svou sbirku historek o zivote na byzantskem cisarskem dvore.
2. Slovo boxer je odvozeno z anglickeho slova box, ktere ma stejny vyznam jako v cestine (tj. pestni zapas); puvodne jde v anglictine o onomatopoicke a expresivni citoslovce podobne napr. ceskemu buch, oznacujici uder, zvuk uderu, rany.
Podle: J. Holub, St. Lyer, Strucny etymologicky slovnik jazyka ceskeho,Praha 1992.