analýza evropských progresivních trendů ve vzdělávání dospělých

Text dotazu

Jedna ze státnicových otázek zní jak shora uvedeno, ale já si s ní nevím
rady. Děkuji za jakoukoli pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

v rámci služby Ptejte se knihovny Vám můžeme doporučit literaturu k tématu, bohužel vypracovat státnicovou otázku za Vás nemůžeme.

Tématu vzdělávání dospělých v evropských zemích jsou věnovány například publikace:

* PALÁN, Zdeněk. Vzdělávání dospělých a Evropa. 1.vyd. Hradec Králové : Gaudeamus, 2000. ISBN 80-7041-879-6

* VYHNÁNKOVÁ, Kateřina. Vzdělávání dospělých v České republice a Evropské unii. 1.vyd. Praha : Univerzita Jana Amose Komenského, 2007. ISBN 978-80-86723-46-4 (brož.)

Je možné, že na toto téma byl publikován nějaký článek v časopisu:

* Andragogika : čtvrtletník pro vzdělávání dospělých. Praha : DAHA, [1997]-  Vysokoškolská učebnice andragogiky (MALACH, Josef. Andragogika. 1.vyd. Ostrava : Ostravská univerzita, Pedagogická fakulta, 2003.ISBN 80-7042-936-4) uvádí tři základní dokumenty, které přibližují aktuální přístupy ke vzdělávání dospělých ve vyspělých zemích, jsou to:

* Kvalita vzdělávání - odpověď na výzvy budoucnosti.[z angličtiny přeložil Jan Kadečka]. Praha : Ústav pro informace ve vzdělávání, 1998. ISBN 80-211-0285-3 (brož.)

* Závěrečné dokumenty 5.mezinárodní konference UNESCO o vzdělávání dospělých (1997):

http://www.msmt.cz/vzdelavani/mezinarodni-konference-unesco-o-vzdelavani-dospelych

* Memorandum o celoživotním učení Evropské komise (2000):

http://www.nvf.cz/archiv/memorandum/index.htm

V případě potřeby se můžete obrátit také na Národní pedagogickou knihovnu Komenského: http://www.npkk.cz/ , je pravděpodobné, že zde budou mít k danému tématu více publikací a podkladových materiálů.