Ampérmetr

Text dotazu

Čím se liší ampérmetr s nulou na začátku a s nulou uprostřed a jaké jsou rozdíly v použití obou přístrojů. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

ampérmetry, jako  přístroje měřící velikost protékajícího proudu, lze rozdělit podle celé řady kritérií. Zásadní pro jejich používání je především konstrukce jejich měřícího ústrojí, kterému je pak přizpůsoben číselník a stupnice.

Analogové ampérmetry s pohyblivou ručkou v sobě obsahují tzv. permanentní magnet a  využívají principu působení sil v magnetickém poli otočné cívky, kterou prochází proud. V případě působení síly se cívka natočí a způsobí vychýlení ručky přístroje.

Magnetoelektrický ampérmetr rozlišuje polaritu proudu. Tyto přístroje se tak využívají na měření stejnosměrného proudu (pro využití při měření střídavých veličin jsou nutné další konstrukční úpravy). Většina z nich je má tedy  stupnici pouze pro plusové hodnoty.

V okamžiku, kdy je potřeba kromě měření velikosti proudu určit i jeho polaritu, se používají ampérmetry s nulou uprostřed stupnice (tzv. pokud se změní polarita proudu, bude na cívku působit pohybový moment opačným směrem a ručka přístroje má pak zápornou výchylku). Jinými slovy, tento typ ampérmetrů se používá v situacích, kdy je potřeba změřit velikost proudu v obou směrech.

Ampérmetry s nulou uprostřed se využívají především u vědeckých přístrojů nebo v průmyslových zařízeních, bývají součástí řídících panelů, palubních desek apod. Bývají také sériově zapojeny společně s baterií, kdy její nabíjení a vybíjení vychyluje ručičku na jednu a druhou stranu stupnice.

Příklad použití ampérmetru s nulou uprostřed na palubní desce letadla najdete v následujícím videu:

https://www.youtube.com/watch?v=Eg5o7MKCeTs

Další zdroje najdete níže.

Použité zdroje

Elektrotechnická měření. 1. vyd. Praha: BEN - technická literatura, 2002. 255 s. ISBN 80-7300-022-9.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ammeter