Americká ústava

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč má americká ústava tolik dodatků.

Odpověď

Dobrý den,

na jednoznačnou odpověď na Váš dotaz jsme bohužel v dostupné literatuře nenarazili. Zdá se ovšem, že podoba americké ústavy je dána historicky – tvůrci Ústavy a další generace zákonodárců se domnívali, že by Ústava měla být co nejuniverzálnějším dokumentem a neměla by se tedy revokovat a významně měnit. Tvůrci Ústavy si zároveň byli vědomi, že pokud má setrvat i během následujících období vývoje federace, budou v budoucnu potřebné její změny. Stejně tak ovšem bylo zřejmé, že na jedné straně by změny neměly být příliš snadné, aby nebyly přijímány nedomyšlené a narychlo schválené dodatky, a na straně druhé bylo potřeba zajistit, aby příliš přísný požadavek jednomyslnosti nezablokoval nezbytný zásah požadovaný velkou většinou obyvatel. Zvoleným řešením byl dvoustupňový proces navrhování a schvalování nových dodatků. Dodatky mohou být navrženy dvěma různými způsoby, ovšem zatím se tak vždy stalo prosazením návrhu dvoutřetinovou většinou v každé z obou komor Kongresu. Druhým možným způsobem je, že dvě třetiny zákonodárců odhlasují, aby Kongres svolal ústavní konvent, který by měl pravomoc navrhnout potřebné dodatky. Protože k tomu zatím nikdy nedošlo, není jasné, jakým přesným způsobem by takový konvent proběhl.

Zdroj:

 cs.wikipedia.org/wiki/Ústava_Spojených_států_amerických

 Johnson, P.: Dějiny amerického národa. Praha : Academia, 2000.