Amelie

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych věděla, jaký má přesně původ a význam křestní jméno Amelie? Pojmenovali jsme tak naši dceru a na internetu jsou o tomto jménu rozdílné informace. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

AMELIE je variantou jména AMÁLIE, varianta, která se vyskytuje ojediněle

AMÁLIE je germánského původu, původně zkrácenina jmen začínajících na Amal- (př. Amalberga, Amalasuntha aj.), znamená „pracovitá“. (Amal bylo jméno východogótské královské rodiny.) Příbuzný význam má i Emílie.

Pramen: KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2006. 651 s. ISBN 80-200-1349-0.

Ve Velké knize o jménech autora Jana Bauera se dočtete:

Amálie případně také Amélie je jméno germánského původu a znamená prý „pracovitá“. Zdůrazňuji prý, protože podle jiného výkladu jde o jméno s latinským kořenem a překládá se jako „milá bytost“. Údajně je odvozeno od řady starobylých ženských jmen začínajících na Amal-.

Pramen: BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. Regia, 2003. 734 s. ISBN 80-86367-35-5.