aluze

Text dotazu

Vážení přátelé, mám psát dlouhý referát o aluzi a
aluzích. Bylo by možné mě nasměrovat na nějakou odbornou literaturu v českém
jazyce?
Nemohu se nikde ničeho dopátrat.

Odpověď

Dobrý den,

Publikace přímo na téma aluze bohužel neexistuje. Snad by Vám mohly pomoci následující prameny:

Články v českých časopisech:

* MAREŠ, Petr. Citát a aluze ve filmu. In: Iluminace. Roč. 9, č. 2 (1997), s. 5-11. ISSN 0862-397X.

předmětová hesla: světová kinematografie * teorie filmu * filmové dílo * citáty * aluze * intertextové vztahy

* JEDLIČKOVÁ, Alice. Mezi texty, avšak uvnitř textu. In: Česká literatura. Roč. 45, č. 4 (1997), s. 437-443. ISSN 0009-0468.

předmětová hesla: teorie literatury * literární text * intertextualita * smysl textu * literární aluze

Záznamy článků naleznete v bázi ANL (Články v českých novinách, časopisech a sbornících), dostupný na adrese http://sigma.nkp.cz/F . Dostupnost vybraných časopisů v knihovnách pak naleznete v Souborném katalogu periodik (SKC/P) na téže adrese.

Předmětová hesla uvedená u těchto článků jsem použili pro vyhledávání záznamů knih, které se týkají intertextových vztahů a mohla byste zde tak najít i potřebné informace k Vašemu referátu. Vzhledem k malému počtu české literatury uvádíme i z našeho pohledu nejrelevantnjěší zahraniční literaturu (v omezeném množství, abychom splnili váš požadavek češtiny):

* HOMOLÁČ, Jiří. Intertextovost a utváření smyslu v textu. Vyd. 1.. Praha :

Karolinum, 1996. 114 s. ISBN 80-7184-201-X.

Předmětová hesla:

interpretace a přijetí literárního díla literatura -- sémiotika intertextualita

* Intertextualita v postmodernom umení. Nitra : Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, 1999. 296 s. ISBN 80-8050-276-5.

postmoderní umění

postmodernismus (literatura)

intertextualita

struktura a kompozice textu

GRAHAM, Allen. Intertextuality. Repr.. London : Routledge, 2005.. viii, 238 s. ISBN 0415174740 * 0415174759.

intertextualita

* Na hranicích textu : úvahy a postřehy o souvislostech -mezi texty.

[Uspořádal Vladimír Svatoň]. Praha : Ústav slavistických a východoevropských studií, 2003. 102 s. ISBN 80-902317-5-6.

* ZACHOVÁ, Alena. Výzva interpretace. Vyd. 1.. Hradec Králové : Gaudeamus, 2007. 120 s. ISBN 978-80-7041-789-8.

interpretace a přijetí literárního díla česká literatura -- 19.-21. stol.

světová literatura -- 19.-21. stol.

literárněvědné rozbory

intertextualita

* RICKS, Christopher. Allusion to the poets. 1st pub. in pbk.. Oxford :

Oxford University Press, 2004, c2002. 345 s. ISBN 0-19-926915-7.

* Fairy Tales and Society : Illusion, Allusion, and Pradigm. Edit. by Ruth B. Bottigheimer. Philadelphia : Univ. of Pennsylvania Pr., 1986. 14, 317 s.

ISBN 0-8122-8021-0.

Abychom zjitili, zda pro Vás budou dokumenty alespoň trochu přínosné, náhodně jsme vybrali knihu ze seznamu: HOMOLÁČ,Intertextovost a utváření smyslu v textu - a tématu aluze je věnována jedna celá kapitola "Aluze v slovesných textech uměleckých". Dílčí zmínky v ostatních kapitolách také samozřejmě nelze vyloučit. Doufáme tedy, že pro Vás bude seznam literatury přínosný.

Výklad termínu spolu s příkady naleznete např. v:

* PAVERA, Libor; VŠETIČKA, František. Lexikon literárních pojmů. 1. vyd..

Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2002. 422 s. ISBN 80-7182-124-1.

* Slovník literární teorie. Red. a předml. Štěpán Vlašín. 2., rozš. vyd..

Praha : Československý spisovatel, 1984. 465 s.

Informace o dostupnosti všech zde uvedených monografií v rámci českých knihoven naleznete v Souborném katalogu ČR (SKC), který je dostupný na adrese http://sigma.nkp.cz/F . Záznamy jsme vyhledávali převážně pomocí klíčového slova intertextualita, mimo českých knih zde bylo poměrně velké zatoupení i německých a anglických.