aluze

Text dotazu

Dobrý den, co je to literární aluze? Jak se používá? Mohli byste uvést nějaký příklad? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

aluze znamená narážku (slovo je odvozeno z latinského alludere - hrát si, žertovat) v literárním díle to znamená skrytou nebo otevřenou narážku na jiný text (literární aluze) nebo na nějakou mimoliterární skutečnost. Může hraničit na jedné straně s neoznačeným citátem, na druhé s velmi obtížně dešifrovatelnou narážkou, kterou může rozluštit jen ten, kdo dopodrobna zná kontext. S aluzí se mimo literaturu setkáte velmi často, dnes je to oblíbený prostředek v novinách (oblíbené jsou narážky na bonmoty politiků ap.).
Níže citované encyklopedie uvádějí následující příklady:
Fr. Halas: "pod zemi krásnou pod zem milovanou" naráží na Máchův verš: "Ach v zemi krásnou, v zemi milovanou"

J. Hora ve Zpěvu rodné země: "Věčný hřbitove,/ věčná kolébko, v tmách zavěšená" naráží také na Máchu ("kolébka má i hrob můj")

Odkazy, prameny:
Lexikon literárních pojmů / Libor Pavera, František Všetička. -- 1. vyd.. -- Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2002. -- 422 s. ; 24 cm Slovník literární teorie / Red. a předml. Štěpán Vlašín. -- 2., rozš. vyd.. -- Praha : Československý spisovatel, 1984. -- 465 s. ; 24 cm http://en.wikipedia.org/wiki/Allusion