aluze

Text dotazu

Dobrý den, co je to literární aluze? Jak se používá? Mohli byste uvést nějaký příklad? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

aluze znamená narážku (slovo je odvozeno z latinského alludere - hrát si, žertovat) v literárním díle to znamená skrytou nebo otevřenou narážku na jiný text (literární aluze) nebo na nějakou mimoliterární skutečnost. Může hraničit na jedné straně s neoznačeným citátem, na druhé s velmi obtížně dešifrovatelnou narážkou, kterou může rozluštit jen ten, kdo dopodrobna zná kontext. S aluzí se mimo literaturu setkáte velmi často, dnes je to oblíbený prostředek v novinách (oblíbené jsou narážky na bonmoty politiků ap.).
Níže citované encyklopedie uvádějí následující příklady:
Fr. Halas: "pod zemi krásnou pod zem milovanou" naráží na Máchův verš: "Ach v zemi krásnou, v zemi milovanou"

J. Hora ve Zpěvu rodné země: "Věčný hřbitove,/ věčná kolébko, v tmách zavěšená" naráží také na Máchu ("kolébka má i hrob můj")

Odkazy, prameny:
Lexikon literárních pojmů / Libor Pavera, František Všetička. -- 1. vyd.. -- Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2002. -- 422 s. ; 24 cm Slovník literární teorie / Red. a předml. Štěpán Vlašín. -- 2., rozš. vyd.. -- Praha : Československý spisovatel, 1984. -- 465 s. ; 24 cm http://en.wikipedia.org/wiki/Allusion

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

21.12.2007 10:31

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu