Almin kopec

Text dotazu

Dobrý den, cca 10 km severovýchodně od Opavy leží mezi obcemi Oldřichov a Hněšovice Almin kopec (někdy psáno jako Almín kopec, vrch). Jak vzniklo jeho jméno - odkazuje k nějaké historické Almině?

Odpověď

Dobrý den, vysvětlení názvu Almin/Almín kopec/vrch ležícího mezi obcemi Oldřišov a Hněvošice se nám bohužel zatím nepodařilo nalézt. Tato oblast byla v roce 1742 připojena k Prusku a součástí Pruského Slezska zůstala až do roku 1920, kdy se zpět začlenila do československého území. Je tedy možné, že by název mohl mít souvislost i s tímto obdobím místní historie, případně se snahou o germanizaci oblasti.

V prostudované literatuře jsme ani nenalezli informaci, zda jde o tradiční historické pojmenování či novodobé označení. Prošli jsme některé staré mapy, které jsou dostupné na http://oldmaps.geolab.cz/ a http://www.manuscriptorium.cz, ale tyto mapy bohužel nejsou tak podrobné aby obsahovaly i pojmenování menších kopců a vrchů, spíše je jen výtvarně znázorňují. Pokusíme se ještě hledat v dalších pramenech, o výsledku Vás budeme informovat.

použitá literatura:
* HOSÁK, Ladislav ; ŠRÁMEK, Rudolf. Místní jména na Moravě a ve Slezsku. Praha : Academia, 1970-1980. 2 sv.
* PLAČEK, Vilém. Oldřišov : 1234-2004. Oldřišov : Obecní úřad v Oldřišově ; Háj ve Slezsku : František Maj, 2006. 527 s. ISBN 80-86458-19-9.
* LUTTERER, Ivan ; ŠRÁMEK, Rudolf. Zeměpisná jména v Čechách, na Moravě a ve Slezsku : slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje.  2. vyd. Havlíčkův Brod : Tobiáš, 2004. 317 s. ISBN 80-7311-025-3.
* literatura vztahující se k hlučínskému regionu.