Alexandr Veliký

Text dotazu

Mohli byste mi napsat, kdy byl presne vpad Alexandra Velikého do Indie? Dekuji moc.

Odpověď

Alexandrovo indické tažení je datováno léty 330-325 př. n. l. V r. 331 v bitvě u Gaugamel porazil Dáreia III., obsadil Persepolis a vítězným tažením ovládl celou býv. perskou říši. Po dobytí Baktrie překročil v květnu r. 327 Hindúkuš, obsadil Kábul a pronikl k Indu, který jeho vojska překročila na jaře r. 326. V následujících týdnech překročil řeku Džihlam, porazil armádu vojevůdce Pórose. Pokračoval v postupu na východ (překročil řeky Čanáb a Ráví). U řeky Bjás (Hyphasis) jeho vojska odmítla pokračovat: v červenci 326 vydal Alexander rozkaz k ústupu.
Viz: Dějiny Indie. Praha : Nakl. Lidové noviny, 2003, s. 63-65.