Albert Schweitzer

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na zdroje,
které se týkají Alberta Schweitzera. Všechny publikace, které se týkají jeho života a osoby. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
služba Ptejte se knihovny neposkytuje zhotovení rešerší (viz pravidla služby na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu/#pravidla), z tohoto důvodu Vám tedy nemůžeme vypsat "všechny publikace, které se týkají jeho života a osoby" tak, jak píšete ve Vašem dotazu.

Doporučíme Vám však informační zdroje, ve kterých můžete požadované publikace dohledat. Jedná se především o katalogy dostupné na adrese http://aleph.nkp.cz/F/. Zde můžete využít především:
* online katalog Národní knihovny ČR (NKC)
* Souborný katalog ČR (SKC) - zde naleznete literaturu i v dalších českých knihovnách spolu s informacemi o její dostupnosti v knihovnách
* Česká národní bibliografie (ČNB) - knihy napsané/přeložeené českými autory v českém jazyce
* Články v českých novinách, časopisech a sbornících (ANL) - báze obsahuje záznamy článků z vybraných českých periodik od r. 1991 (báze je také dostupná jako předpřipravená skupina ANL+ v rámci Jednotné infomační brány www.jib.cz, zde je ovšem navíc obohacena o záznamy článků dodávaných společnostmi Anopress a Newton Media; více informací o bázi na adrese
http://info.jib.cz/news/anl)

Dalším užitečným zdrojem pro vyhledání literatury může být již zmíněná Jednotná informační brána (www.jib.cz), jejímž prostřednictvím můžete vyhledávat z jednoho rozhraní ve více katalozích najednou, mimo jiné také v zahraničních knihovnách.

Ukázkou Vám uvádíme publikace, které se přímo vztahují k osobě Alberta Schweitzera vyhledané prostřednictvím SKC:
Knihy o Albertu Schweitzerovi:

* FRYER, Paul Herbert. Albert Schweitzer: Život a dielo. 1. vyd. Bratislava:
Obzor, 1983. 222 s.

* OERMANN, Nils Ole. Albert Schweitzer, 1875-1965: eine Biographie. München:
Beck, 2009. 367 s. ISBN 978-3-406-59127-3.

* SCHWEITZER, Albert a CICOVACKI, Predrag, ed. Albert Schweitzer's ethical
vision: a sourcebook. New York: Oxford University Press, 2009. 254 s. ISBN 978-0-19-537789-7.

* SCHWEITZER, Albert a LOTAR, Petr, ed. O smyslu života: rozhovor v pěti: ze života a díla Alberta Schweitzera. Praha: Primus, 1995. 79 s. ISBN 80-85625-44-X.

Knihy od Alberta Schweitzera (jako autor):

* SCHWEITZER, Albert. Albert Schweitzer. Vyd. ve Vyšehradu 1. Praha:
Vyšehrad, 1989. 308 s. ISBN 80-7021-010-9.

* SCHWEITZER, Albert. Lidé v pralese. 9. vyd., (V Orbisu 5.). Praha: Orbis, 1975. 317 s. Cesty.

* SCHWEITZER, Albert. Nauka úcty k životu. 1. vyd. v této podobě. Praha:
DharmaGaia, 1993. 40 s. ISBN 80-901225-7-4.

Knih je velké množství, uvedené tituly jsou pouze ilustrační. Při vyhledávání jsme zadali jednoduché klíčové slovo "Schweitzer". Je samozřejmě více než pravděpodobné, že zmínky o této osobnosti budou i v publikacích, které se k němu primárně nevztahují - např. pokud si uvědomíme, že byl držitelem Nobelovy ceny, bude patrně zmíněn i v knihách o nositelích této ceny. V těchto případech by bylo potřeba z jeho životopisů načíst oblasti zájmu, ve kterých se pohyboval (např. cestovatelství, hudba, filozofie,
atd.) a pokud bude Váš zájem skutečně hluboký, nalézt knihy o osobnostech i v těchto oblastech. Služby Ptejte se knihovny konkrétní tituly neprochází, ale pomoci by Vám mohlo vyhledání prostřednictvím "slov z obsahu", které je možné v online katalogu NKC na adrese http://aleph.nkp.cz/F/.

Zajímavé informace byste mohla čerpat i z webových stránek Institutu Alberta Schweitzera, které naleznete na adrese http://www.iseps.org.uk/.