Aký je pôvod slova valník?

Text dotazu

Aký je pôvod slova valník? Je to nákladné auto s korbou, ale prečo valník?

Odpověď

Dobrý den,

existují dvě vysvětlení pro označení valník. Tím prvním je odvozenina od slova valit, asi podle toho, že se na něj navalovaly sudy.  Druhou možností je hledat původ slova v německém Rollwagen (rollen – valit, Wagen – vůz).

Použité zdroje

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Třetí vydání (druhé přepracované a rozšířené vydání). Praha: Leda, 2015. ISBN 978-80-7335-393-3. s.764-765.