Akvizice, akviziční činnost

Text dotazu

Co je to akviziční činnost?

Odpověď

Odpověď:

Akvizice = získání, nábor, přírůstek

                    = získaná věc, přírůstek

                    = spojování podniků (fúze a akvizice)

Akvizicí rozumíme procesy, při nichž dochází k právnímu nebo ekonomickému

spojování podniků. Procesy akvizic jsou logickou součástí globalizace a

dochází k nim ve všech oblastech podnikání. Jejich prostřednictvím vznikají

nadnárodní koncerny, které využívají komparativních výhod na úrovni států,

optimalizují své daňové zatížení, alokaci kapitálu a umístění výroby,

hledají a nacházejí trhy pro své výrobky.

Kupující získává kontrolu nad cílovou společností, její částí nebo částí

jejího majetku a prodávající získává odpovídající vypořádání.

Literatura:

Hlaváč, Jiří: Fúze a akvizice. Praha : Oeconomica, 2010.

Mařík, Miloš: Koupě podniku jako součást podnikové strategie. (Akvizice a

fúze podniků). Praha : Vysoká škola ekonomická, 1995.

Berdych, Martin: Financování akvizic v právním řádu ČR :  (příručka pro

management). Ostrava : Key Publishing, 2009.

Vomáčková, Hana: Účetnictví akvizicí, fúzí a jiných vlastnických

transakcí :  (vyšší účetnictví). Praha : Bova Polygon, 2009.

Channon, Derek F.: The Blackwell encyclopedic dictionary of strategic

management. Oxford ;   Cambridge, MA : Blackwell, 1997.

Termín akvizice, akviziční činnost se v základním významu používá ve všech

oborech (sport, knihovnictví, muzejnictví a pod), vzhledem k tomu, že jste

se obrátil na ekonomickou knihovnu, tak předpokládám, že jste měl na mysli

termín z oboru ekonomických věd.