akvizice

Text dotazu

Co všechno se dá započítat do akvizičních zdrojů? děkuji

Odpověď

Dobrý den, podle terminologické databáze KTD, volně dostupné na http://sigma.nkp.cz/F/ , se pod pojmem akviziční zdroj rozumí

Informační zdroj o vycházejících a dostupných titulech na knižním trhu. Mezi akviziční zdroje se řadí především databáze a katalogy nakladatelství, knihkupectví anebo knižních distributorů (v tištěné i elektronické formě, včetně elektronických knihkupectví), ediční plány nakladatelství, books in print, odborná periodika, webové stránky nakladatelství, evidence agentur ISBN a CIP a další.
[CELBOVÁ-2001:9]

Z výše uvedeného vyplývá, že akvizičním zdrojem může být v podstatě cokoliv, co informuje o titulech nově vydaných nebo také o titulech dostupných např. v antikvariátech atd. Akviziční zdroje jednotlivých knihoven vždy vycházejí z oborového zaměření té konkrétní knihovny.

Z jiného pohledu jsou jako akviziční zdroje vnímány všechny způsoby, kterými knihovna získává literaturu. Většina knihoven ve svých výročních zprávách vykazuje podíl jednotlivých způsobů (používá se také název akvizičních zdrojů) - viz např. Výroční zpráva NK ČR za rok 2007, na str. 53 je uvedeno

Podíl akvizičních zdrojů na celkovém přírůstku povinný výtisk
nákup
dary
interní zdroj
náhrady

Pokud máte zájem o podrobnější infomace, doporučujeme kontaktovat Knihovnu knihovnické  literatury, viz informace na http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.htm&PHPSESSID=30e767b5648c6347c94bb999a849b901