Aktualizace knihovního řádu

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak aktualizovat knihovní řád. Naše knihovna v současné době používá knihovní řád schválený v roce 2002, nyní bychom v něm potřebovali několik informací upravit. Je možné tyto informace jednoduše přepsat tak, jak potřebujeme, nebo je nutné, aby byla i tato aktualizace někde schvalována? Popřípadě kde? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Odpověď

Dobrý den,
povinnost knihovny poskytující podle knihovního zákona č. 257/2001 Sb., v platném znění, veřejné knihovnické informační služby a zapsané v evidenci knihoven Ministerstva kultury zaslat vlastní změněný knihovní řád Ministerstvu sice výslovně v zákoně uvedena není, ale lze ji dovodit dle zásady argumentu účelem práva  (e ratione legis). Text změněného řádu lze Ve smyslu předpisu do 30 dnů od změny) případně zaslat i e-mailem v podobě naskenovaného dokumentu apod. Ministerstvo každopádně zaslané dokumenty zakládá do spisu předmětné knihovny, když předtím posoudí, zda knihovna i nadále splňuje podmínky knihovního zákona. Z případného porušení vyvozuje závěry dle zákona (např. o poskytování dotací aj.).