Aktivity Jan Lucemburského v Itálii

Text dotazu

Velmi by mně zajímala historie města Padovy mezi lety 1250 a 1350. S paní Bežovou jsem o věci předběžně mluvil a na její žádost opakuji svůj dotaz. Primárně byl potřeboval o této době najít zdroje pro vlastní studium

Odpověď

Dobrý den,

posílám slíbenou odpověď, kterou zpracovaly knihovnice Historického kabinetu FF UK

Jan Lucemburský a Padova

Vývoj tohoto města byl podobný jako v jiných severoitalských městech. Ve 13. a 14. století došlo ke kulturnímu rozmachu tohoto města, navíc toto město začaly ovládat bohaté patricijské rodiny. V roce 1318 zde byl zvolen jako „capitano del popolo“ Giacomo da Carrara, čímž započala éra signorie Carrarovských.

Více o jeho osobě na: http://www.treccani.it/enciclopedia/giacomo-da-carrara_res-1c29f112-87ea-11dc-8e9d-0016357eee51_(Dizionario-Biografico)/. Na této adrese naleznete rovněž primární prameny týkající se města Padovy v tomto období.

Pro další výzkum doporučuji pročíst diplomovou práci Josefa Urbana Lucemburkové a Apeninský poloostrov, ve které jsou vypsány i další primární prameny. URBAN, Josef. Lucemburkové a Apeninský poloostrov [online]. 2011 [cit. 2016-10-21]. Dostupné z: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/716. Vedoucí práce Pavel Helan.

K aktivitám Jana Lucemburského v Itálii můžete nalézt např. v publikacích:

HLEDÍKOVÁ, Zdeňka. Diplomatické pozadí vzniku panství Jana Lucemburského v severní Itálii v dubnu 1331. In: Sborník prací Filozofické fakulty brněnské university: řada historická (C) / Brno : Masarykova univerzita v Brně 52, č. 50, (2003 [vyd. 2004],) s. 89-100. Digitalizovaný dokument: https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/102538/C_Historica_50-2003-1_8.pdf?sequence=1

SPĚVÁČEK, Jiří. Jan Lucemburský a jeho doba 1296-1346: k prvnímu vstupu českých zemí do svazku se západní Evropou. Vyd. 1. Praha: Svoboda, 1994. Členská knižnice. ISBN 80-205-0291-2.

V obou naleznete odkazy na příslušné zkoumané prameny.

Další prameny:

Regesta imperii (k dispozici on-line na http://www.regesta-imperii.de/startseite.html)

Akty Padui konca XIII-XIV v. v sobranii Akademii nauk SSSR. Leningrad: Nauka, 1987.