akrostich

Text dotazu

Prosím o zjištění, kteří významní čeští autoři používali ve své tvorbě akrostichy (kromě V. Nezvala, o němž vím). Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, knihy věnované literární teorii a literárním pojmům uvádějí, že akrostich ( báseň, v níž počáteční či koncové hlásky veršů vytvářejí slovo či větu) byl oblíbený v antické( Plautus, Ennius aj.)a středověké literatuře (F.Villon, G.Chaucer aj.). V současné poezii se užívá velmi zřídka. U nás se akrostich objevuje v díle Vítězslava Nezvala a v několika básních Richarda Weinera (báseň Míč), Františka Hrubína (báseň Akrostichon - v dopise Františku Halasovi)a  Františka Halase (báseň Silvestr a Čestmír).

Použitá literatura:
*  Lexikon literárních pojmů. 1. vyd. Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2002. ISBN 80-7182-124-1 (váz.)
*  LEDERBUCHOVÁ, Ladislava. Průvodce literárním dílem : výkladový slovník základních pojmů literární teorie. 1. vyd. Jinočany : H & H, 2002. ISBN 80-7319-020-6 (váz.)
*  Slovník literární teorie. 2., rozš. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1984.
*  BRUKNER, Josef. Poetický slovník. 2., upr. vyd., v MF první vyd. Praha : Mladá fronta, 1997. ISBN 80-204-0650-6 (váz.).