akronym H.V.B.

Text dotazu

Dobrý den, poprosila bych o pomoc při zjištění (je-li to možné), kdo z českých literátů a žurnalistů v osmdesátých letech 19. století užíval akronym H. V. B. Publikoval v Národní politice a vydal tuto knížečku:
Kolonisace Srbska : prostonárodní pojednání o kolonisaci v Srbsku a poučení našim rolníkům / napsal H.V.B.)
V Praze H.V.B. V komisi kněhkupectví I.L. Kober, 1880
Předem velice děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

bohužel ani nám se nepodařilo zjistit, který autor se skrývá za zkratkou H.V.B. Pro dohledání jsme využili publikace:

* Vopravil, Jaroslav Stanislav. Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře: (anagramů, kryptonymů, značek, jmen původních, přijatých, dvojitých, polatinštělých atd.). Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1973. 1540 s. Publikace státních vědeckých knihoven.

* Tauš, Karel, ed. Slovník cizích slov, zkratek, novinářských šifer, pseudonymů a časopisů pro čtenáře novin. 2., oprav. a dopln. vyd. Blansko: Karel Jelínek, 1947. 830-[I] s.

* Dolenský, Antonín. Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře. Na Král. Vinohradech [Praha]: Přemysl Plaček, [1910]. 32 s. Knihovna Přehledu revuí; roč. 1, č. 5.

Další možností je podívat se přímo do knihy, ovšem předpokládáme, že pokud by zde byla zkratka rozepsaná, autor by byl plným jménem uveden i v knihovním katalogu. každopádně kniha je v NK ČR v současné době nedostupná, resp. je zařazena do fondu 19. století, který nyní nelze expedovat. Kniha je však dostupná také v dalších knihovnách, jak lze zjistit v souborném katalogu ČR (http://aleph.nkp.cz/F/).

S dotazem se můžete zkusit obrátit Knihovnu Ústavu pro českou literaturu (http://www.ucl.cas.cz/cs/knihovna/oteviraci-doba), zda by Vám nepomohli rozluštit zkratku autora.