Geografická oblast Akarnie

Text dotazu

Dobrý den,
potřebovala bych zjistit nějaké informace o oblasti/státu/městě Akarnie, nedaří se mi najít dostatečné info o této lokalitě.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Lokalita zvaná Akarnie (v angličtině Acarnia) má správnou a častěji užívanou verzi názvu Akarnánie (v angličtině Acarnania). Jedná se územní a správní jednotku v nejzápadnější části centrálního Řecka s dlouhou historií. V době starověkého Řecka se jednalo o okrsek o rozloze asi 1.571 km2 ohraničený na západě Jónským mořem a Jónskými ostrovy, na severu Ambrakijským zálivem a na jihovýchodě řekou Achelóos (Achelous), která jej dělila od sousedního regionu Aetolie (Aitólie). Obyvatelé Akarnánové, o nichž se vyskytuje první zmínka v 5. stol. př. n. l., se zabývali zemědělstvím, pastevectvím, chovem dobytka a lovem. Z kmenové jednotky, spadající pod vliv Korintu, se vyvinula Akarnánianská federace s hlavním městem Stratos (latinsky Stratus). Postupně se města a osady Arkanánie dostaly pod athénskou, spartskou, thébskou, makedonskou, římskou - byzantskou nadvládu (správu). V roce 1348 byla oblast dobyta Srbskem a v roce 1480 se dostala do držení Osmanské říše, v kterém zůstala až do řecké války za nezávislost (v letech 1821-1830). Během osmanské nadvlády se zde vytvořila provincie (sanjak) s názvem Karli-Eli (Karleli). V roce 1832 se stala Akarnánie prefekturou a sloučila se sousední Aitólií. Vznikla tak monarchie „Aetolia-Acarnania“ (řecky Αιτωλοακαρνανία, Aitoloakarnanía), která byla součástí tehdejšího Řeckého království. Jejím hlavním městem se stalo Missolonghi a v druhé polovině 19. století zde žilo přibližně 110.000 obyvatel. V dnešní době je Aitólie-Akarnánie součástí geografického regionu Střední Řecko a správního regionu Západní Řecko. Zeměpisný název Akarnánie ve volném překladu znamená „obyvatelé skalnatého kraje“ (akarna - skalnatý, ania – obyvatelé). Podle řecké mytologie byl vznik a pojmenování Akarnánie spojováno s Acarnanem (Akarnánem), synem válečníka Alcmaeona (Alkmaióna) z Argu.

Doporučená literatura:

BARTONĚK, Antonín. Světem starých Řeků. 1. vyd. Praha: Orbis, 1977. 287, [3] s. Cesty.

BURIAN, Jan a Oliva, Pavel. Civilizace starověkého Středomoří. 2. vydání. Praha: Arista Books, 2015. 2 svazky (770 stran, 5 nečíslovaných stran obrazových příloh). ISBN 978-80-87867-20-4.

Dějiny středověku. Sv. I. - II. Vyd. 1. v Praze: Státní nakladatelství politické literatury, 1957. 742 s. , il. , mapky , 4 mapy slož. a vlepené ; 23 cm.

HRADEČNÝ, Pavel et al. Dějiny Řecka. Vydání třetí. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2015. 785 stran. Dějiny států. ISBN 978-80-7422-456-0.

OLIVA, Pavel. Řecko mezi Makedonií a Římem. Vyd. 1. Praha: Academia, 1995. 321 s. ISBN 80-200-0435-1.

OLIVA, Pavel. Zrození řecké civilizace. 1. vyd. Praha: Academia, 1976. 176 s. Nové obzory vědy (NOV). Vědecko-populární knižnice ČSAV; sv. 17.

ŚWIDERKÓWNA, Anna. Tvář helénistického světa: od Alexandra Velikého do císaře Augusta. 1. vyd. Praha: Panorama, 1983. 401 s., [32] s. obr. příl. Stopy, fakta, svědectví. Velké civilizace.

THOMSON, George Derwent. O staré řecké společnosti. Egejská oblast v pravěku. Praha: Rovnost, 1952. 595 s., obr. a mp. v textu.

Použité zdroje

BAHNÍK, Václav. Slovník antické kultury. Praha: Svoboda, 1974. 717, [2] s. Členská knižnice nakl. Svoboda.

BAUER, Jan a kol. Toulky minulostí světa. 2. díl, Zlatá éra dějin: Starověké Řecko [zvukový záznam]. Praha: Knihovna a tiskárna pro nevidomé K.E. Macana, 2002. 1 zvuková deska (18:45:03).

BURIAN, Jan a Oliva, Pavel. Civilizace starověkého Středomoří. 2. vydání. Praha: Arista Books, 2015. 2 svazky (770 stran, 5 nečíslovaných stran obrazových příloh). ISBN 978-80-87867-20-4.

DURANDO, Furio. Starověké Řecko. Překlad Zuzana Semínová. 2. vyd. Čestlice: Rebo, 2008. 288 s. ISBN 978-80-255-0017-0.

HRADEČNÝ, Pavel et al. Dějiny Řecka. Vydání třetí. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2015. 785 stran. Dějiny států. ISBN 978-80-7422-456-0.

OLIVA, Pavel. Řecko mezi Makedonií a Římem. Vyd. 1. Praha: Academia, 1995. 321 s. ISBN 80-200-0435-1.

Ottův Slovník naučný: ilustrovaná encyklopedie obecných znalostí. I. díl, A - Alpy. 1. vyd. Praha: Vydavatel a nakladatel J. Otto, 1988. 970 s.

SVOBODA, Ludvík, ed. a kol. Encyklopedie antiky. Vydání 2. Praha: Academia, 1974. 741 stran, 16 nečíslovaných stran barevných obrazových příloh.

http://theatreofancientgreece.blogspot.cz/[…]/map-of-acharnia.html

https://www.britannica.com/place/Acarnania

http://www.recko-autem.cz/recko/zajimavosti/zemepisne-nazvy